Собор Святого Юра вважається візитною карткою міста. Культова споруда не тільки для греко-католиків, але і для всього християнського світу, є перлиною архітектури. Львівський Собор Св Юра є діючим, отже той, хто вирішить його відвідати, може також побачити церковну службу.



Святий Юр, або Георгій Переможець, є одним з найбільш шанованих святих в Україні. Ярослав Мудрий при хрещенні прийняв його ім’я. Немає нічого дивного у тому, що на території Русі Київської та Русі Червоної на його честь зводилися золотоверхі церкви, собори і храми, а Юр’єв день був одним з головних свят давнини.

За розпорядженням князя Лева в 1280 році було зведено дерев’яну церкву. Вона, за свідченнями істориків, була другим будинком у Львові після замку. Однак при штурмі міста у 1340 році, війська короля Речі Посполитої Казимира III знищили церкву. Через двадцять три роки на цьому місці закладено перший камінь нового храму. За багатьма даними Церква Святого Юра ще багато разів перебудовувалася. Вона не раз горіла, підпалена загарбниками або городянами під час оборони, та навіть від удару блискавки.

Собор Святого Юра
Фасад собору

18 століття для столиці Галицької України запам’яталося зведенням в місті багатьох культових споруд: костелів, колегіуму і, звичайно, нової церкви Святого Юра на честь великомученика з ініціативи митрополита УГКЦ Анастасія Шептицького. Через двадцять два роки завершилися оздоблювальні роботи після початку будівництва у 1744 році.

Вхідна брама церкви Святого Юра
Вхідна брама церкви Святого Юра

Містагогія храму

Храм Святого Юра до 2005 року був резиденцією Глави УГКЦ. Тому немає нічого дивного, що в храмі зібрані унікальні християнські реліквії:

  1. Чудотворна ікона Теребовлянської Божої Матері та Київська ікона Матері Божої;
  2. Ризи, чаша і дискос Папи Івана-Павла II, передані в дар під час візиту понтифіку в 2001 році до України;
  3. Мінська копія Туринської Плащаниці;
  4. Хрест з Голгофи;
  5. Мощі святих Юрія Великомученика, Миколая Чудотворця, Валентина.
Копія Туринської Плащаниці
Копія Туринської Плащаниці

Екстер’єр та архітектура

Кафедральний собор є головним елементом архітектурного ансамблю. До нього входять палати митрополита, дзвіниця, владичий сад та інші капітальні будівлі. Як і більшість греко-католицьких культових споруд, собор Святого Юра має багате внутрішнє оздоблення і яскравий зовнішній вигляд. Храм був спроектований у стилі пізнього бароко Бернардом Меретином, який помер в 1759 році, так і не побачивши власного шедевру. Його роботу закінчив Клеменс Фесінґер.

Внутрішнє оздоблення церкви Святого Юра
Внутрішнє оздоблення церкви Святого Юра

У собор веде брама в обрамленні святих православної і католицької церков. Вінчає його Юрій-змієборець, який був створений Іваном Пінзелем, також автором скульптур двох архієреїв, в пам’ять покровителів побудови храму.

Вівтар собору Святого Юра
Вівтар собору Святого Юра

Храм розписували художники Лука Долинський, Юрій Радивилівський, Франциск Смуглевич. Своєю роботою їм вдалося привнести в традиційну школу живопису інновації. Викликають захват роботи «Христос Архієрей», «Таємна вечеря» та інші.

Цікаві факти

Собор Святого Юра має багатовікову історію, і тому туристів, які потрапили на Святоюрівську гору, завжди є чим здивувати. Ось деякі з них:

  1. Найстаріший в Україні дзвін знаходиться саме в колишній резиденції Глави УГКЦ. Він був відлитий в 1341 році для дзвіниці, побудованої ще за часів князя Лева.
  2. Архітектором церкви після смерті Бернарда Меретина став Клеменс Фесінґер. Його син Себастьян був одним з творців внутрішнього оздоблення.
  3. У 1990 році собор Святого Юра у Львові повернуто легалізованій Українській Греко-Католицькій Церкві. До цього з 1946 року він належав Православній Церкві Московського Патріархату.
  4. Зовсім недалеко від храму Святого Юра знаходиться найвищий костел Львова – церква Ольги і Єлизавети.
  5. Мінська копія Туринської Плащаниці найбільш точно відповідає оригіналу за кольоровою гамою і за розмірами серед інших. У храм вона була внесена 28 вересня 2002 року після хресного ходу, на якому були присутні представники всіх християнських конфесій міста.
  6. Розклад богослужінь, викладений на офіційному сайті собору Святого Юра у Львові, ідентичний тому, що був кілька десятиліть тому.

Показати друзям