Пам’ятник Батьківщина-мати – один з головних символів столиці України. Він є символом незламності народу, який переміг фашистських загарбників ціною мільйонів життів. Батьківщина-мати Києва здатна витримати потужний землетрус та ураган, як великий народ вистоїть перед найважчими випробуваннями й залишиться незламаним.

Будівництво



Статую було збудовано в 1981 році на території музейного комплексу, присвяченого історії України у Другій світовій війні. Першим автором монументу був Євген Вутечіч. Він працював над меморіальним комплексом у Волгограді. Смерть обірвала роботу цього великого діяча культури. На його місце було призначено Василя Бородая, якому судилося завершити проект, що відразу піддався змінам.

Спочатку планувалося, що монумент, виготовлений із запорізької нержавіючої сталі, покриють золотом. Однак пізніше від цієї ідеї відмовилися. Також з двох сторін від Батьківщини-матері повинна була спадати каскадом вода, яку форсували б кам’яні воїни.

Хрест і меч

В процес зведення меморіалу за міською легендою втрутилося духовенство. Висота пам’ятки історії була піддана корективам. На даний момент існує дві версії, пов’язані безпосередньо з Києво-Печерською Лаврою, які пояснюють, чому клинок у руках статуї виявився нижчим, ніж було задумано.

Батьківщина-мати
Так перевозили частини монумента, фото: segodnya.ua

Версія перша: справа в тому, що меч за проектом повинен був бути вище хреста Великої Лаврської Дзвіниці. Однак ґрунт під статуєю осідав. Тоді священнослужителі порадили опустити меч. Коли були внесені потрібні зміни в проект пам’ятника Батьківщина-мати, проблеми з ґрунтом припинилися.

За другою версією Митрополиту Київському наснився сон: може початися війна, якщо зброя буде вище хреста. Своє бачення Митрополит виклав Першому секретарю ЦК КП України Щербицькому. За вказівкою чиновника початковий план був змінений.

Насправді меч був випробуваний в аеродинамічній трубі. Московськими вченими було встановлено, яка висота буде найбільш оптимальною. В результаті клинок був скорочений на 4 метри.

Цікаві факти

З будівництвом Батьківщини-Матері пов’язано багато цікавих фактів:

  1. Довжина зварних швів становить 30 кілометрів.
  2. Вага щита становить 13 тон, меча – 9, а всієї статуї – понад 450 тон.
  3. Окремі блоки важать 25-30 тон.
  4. Для зведення монумента Батьківщини-Матері Києва був створений кран заввишки 102 метри. Однак перед відкриттям меморіального комплексу його не встигли розібрати й просто порізали автогеном. Частини цього крана досі покояться в Києві на дні Дніпра.
  5. Загальна висота від основи до кінчика меча становить 102 метри.
  6. Щорічні обстеження пам’ятки культури виявили, що статуя не накренилася ні на міліметр.
  7. Статуя повинна простояти 150 років.
  8. Для обслуговування пам’ятника, в ньому передбачені ліфти, один з яких рухається по похилій.
  9. З висоти 36 метрів можна поглянути на Київ. Раніше були відкриті верхні оглядові майданчики. Але після нещасного випадку туристи вище позначки в 36 метрів не допускаються.
Батьківщина-мати
Панорама з оглядового майданчика

Декомунізація

З 2014 року по всій Україні проходить декомунізація. Вона покликана знищити всі символи і згадки про тоталітарну державу – СРСР. Масово зносяться пам’ятники Леніну, іншим радянським вождям. Вулиці, села і цілі міста знаходять нові назви.

У список об’єктів, які підлягають декомунізації увійшов і музейний комплекс в Києві, присвячений Другій світовій війни. Батьківщина-мати є об’єктом культури. Тому знесення пам’ятника не планується. Натомість в ньому можуть бути проведені певні роботи: з щита необхідно прибрати герб СРСР. Технічну консультацію з цього питання надавав Інститут електрозварювання імені Патона. Співробітники цього ж інституту консультували творців Батьківщини-матері.

Батьківщина-мати в національних кольорах
Батьківщина-мати в національних кольорах

Але все не просто, як здавалося на перший погляд. Згідно законодавства України, внесення змін до пам’ятника заборонено. Крім того, якщо герб прибрати, може статися деформація дуги, на якій в противазі закріплені руки статуї, що тримають щит і меч. Це призведе до руйнування всієї конструкції пам’ятника.

Поки вчені, історики, активісти й чиновники сперечаються, герб як і раніше знаходиться там, де він був встановлений більше ніж 35 років тому. А Батьківщина-мати, як і раніше грізно дивиться вдалину, залишаючись однією з головних визначних пам’яток столиці.

Показати друзям