Неймовірна за своєю красою і ландшафтом розкинулася долина нарцисів в урочищі Кереші.
Справжнє диво Закарпаття щорічно виявляє світу буйство фарб і квітів. На лоні істотно чистої природи можна насолоджуватися неймовірними красотами української землі, що залишилися недоторканими ще з часів льодовикового періоду.
Долина нарцисів Закарпаття щорічно приваблює тисячі туристів, які мріють побачити на власні очі цей незвичайний заповідник, здатний здивувати навіть найвибагливішого мандрівника.
Казкове місце української землі
Мало хто знає про існування такого чуда, як долина нарцисів в Карпатах. Цю квітку прийнято сприймати як садову, а милуватися нею в дикій природі практично нереально. У цьому дивовижному куточку природи нарцис шанують і оберігають довгі роки. Принесена на територію України в період танення льодовика, квітка назавжди оселилася тут. І вже кілька тисяч років вона дбайливо прикрашає місцеві долини.
За часів Австро-Угорської Імперії урочище Кіреші ретельно оберігалося. На його території було заборонене полювання, не кажучи вже про випас домашніх тварин. У лісах проростала незліченна кількість лікарських рослин, що використовуються в медицині. Багато імперських лікарів саме тут поповнювали свої запаси трав.
Під час належності Чехословаччини, незважаючи на перехід частини територій до місцевих жителів, долина нарцисів ретельно оберігалась. Маючи у власності наділ землі, жителі могли випасати свою худобу тільки до Юр’єва дня, а далі накладалася заборона. Відновлювати свої права вони могли не раніше 14 жовтня.
В період радянського правління долина нарцисів постраждала найбільше. 50 гектарів земель, на яких росли нарциси, було вже не врятувати. Інформація про орні роботи на території, що охороняються, дійшли до уряду. Було прийнято рішення: передати територію до Карпатського біосферного заповіднику.
Період цвітіння
Багато що залежить від зимової температури і весняних атмосферних перепадів. Якщо лютий видався теплим, то перші нарциси можна побачити в кінці квітня. Бутони розпускаються один за одним, утворюючи невеликі острівці на лугах. У перших числах травня вони повноцінно розквітають. До середини місяця всі луки потопають у неймовірному за своєю ніжною красою цвітінні.
Потрапляючи на простори долини нарцисів на Закарпатті, перебуваєш в постійному захваті. Те, що приховує рідна земля, важко передати словами. Від мальовничих пейзажів моментально захоплює подих. Безкрайні луки долини біля міста Хуст майже впираються в хмари. Незліченна кількість птахів пурхають над білосніжними полями дикорослих нарцисів.
Відвідувачі біосферного заповідника приходять у захоплення й від незліченної кількості неймовірних рослин, що вислані килимом на величезній території. Офіційна кількість трав, що ростуть тут, більшість з яких занесені до Червоної книги країни, сягає 500 видів. Долина нарцисів є домівкою для більше ніж 100 підвидів птахів й 20 видів дивовижних метеликів.
Тур по цьому казковому куточку країни розкриває багато секретів, які були скуті під товщею льоду, а сьогодні являє собою казкове багатство держави. У кожному куточку можна відкрити для себе чисту красу української природи, про яку раніше й не підозрював.
Цікаві факти
- У 1980 році нарцис вузьколистий був занесений до Червоної книги України.
- Єдине місце в світі, на якому цвітуть нарциси на висоті близько 200 метрів над рівнем моря, розташоване в долині.
- У заповіднику найбільша площа, яку займає дикорослі нарциси в Європі.