Одна з найкрасивіших будівель сучасного Львову оповита численними таємницями та легендами. Домініканський собор являє собою винятковий архітектурний стиль бароко з усіма доступними елементами декору. У ньому зосереджена міць і сила послідовників віри.
Чималий інтерес представляють і підземелля домініканського собору у Львові, що стали легендарними завдяки багатьом історіям, пов’язаним із їх будівництвом та існуванням.
Історія собору
Перший дерев’яний собор був заснований на цьому місці дружиною князя Лева Даниловича у 13 столітті. До 15 століття на відведеній території функціонував монастир, побудований згідно з традиціями готичного стилю. У ньому регулярно проходили богослужіння.
Згідно історичних архівів, у 1559 році на території костелу розігралася справжня війна за наречену Гальшку Острозьку. Її сховали в підземеллях домініканського монастирю й охороняли від магната Лукаша Гурка. Наречений використовував легку артилерію, але успіху не добився. Тільки перерізавши водопровід, що вів до собору, він домігся свого: красуня Гальшка Острозька була видана своєму нареченому. За цей період монастир зазнав значних руйнувань.
До 1748 року будівля прийшла в аварійний стан та її розібрали. Львівський домініканський собор почали зводити повторно у 1749 році. Проект розробив військовий інженер Ян де Вітт в стилі пізнього бароко. Будівництво тривало 15 років. На початку над зведенням храму працював Мартин Урбанік, після його смерті справу продовжив Кшиштоф Мурадович.

У другій половині 19 століття до основної будівлі була приєднана вежа-дзвіниця, що повністю відповідає основному проекту собору. Додаткова реконструкція куполу собору надала йому більш величний зовнішній вигляд.
Сучасність
У Львові ця будівля вважається однією з найбільш яскравих. На початку 90-х років, вона була перетворена у греко-католицький собор Пресвятої Євхаристії. У будівлі розміщується музей історії релігії. Щотижня тут звучить орган – концерти дають видатні майстри органної музики.
Домініканський собор відкритий для всіх охочих, які прагнуть нових знань і вражень. Тільки тут на території України можна споглядати роботу легендарного скульптора Бертеля Торвальдсена у вигляді надгробка графині Дунін.
Внутрішнє оздоблення захоплює соєю величністю і красою. Вінцем творіння вважаються 18 статуй святіших домініканських чинів, розташованих безпосередньо під куполом собору, та позолочені скульптури, розташовані навколо вівтаря.

Легенди домініканського монастиря
Домініканський собор оточує велика кількість легенд. Однією з найбільш яскравих та, можливо, реальних, є легенда про княжну Констанцію, яка в 13 столітті запросила в будинок у Львові священнослужителів-домініканців. Для них був спеціально споруджений домініканський костел, в якому проходили служіння. Він функціонував кілька років і згорів під час пожежі. Пізніше на тому ж місці був зведений готичний собор.
Домінікан Гусман, творець ордена, в одному з сновидінь бачив ангела, який віщав про народження істоти, від якої будуть спалені всі вороги віри. З того часу головним гербом домініканців виступає собака, який тримає в зубах факел. Домініканський монастир прикрашає саме цей герб.

Цікаві факти
- «Домініканці» перекладається на українську мову як «Пси божі».
- За часів СРСР в монастирі викладали атеїзм.
- У сучасному костелі зберігається надгробок, що датується 16 століттям.