Мільйони років тому поверхня нашої планети виглядала зовсім інакше. Завдяки множинним природним явищам материки змінювали свою форму, з’являлись і зникали річки, моря і озера.

Так, понад 25 мільйонів років назад, за допомогою горотворчих процесів, світ побачили Карпатські гори. За віковими мірками вони досить молоді, адже продовжують розвиватись і досягнуть сталості приблизно через 35 мільйонів років. Згідно з гірською класифікацією, Карпати є горами середньої висоти і сягають у своєму максимумі трохи більше 2000 метрів. Якщо бути точним, то масив Чорногора є вершиною українських Карпат із піковою точкою на горі Говерла.



На висоті 2061 метр майорять безліч українських прапорів, що були принесені підкорювачами вершини. З 16 липня 1990 року, коли було підписано Декларацію про державний суверенітет України, на Говерлі щороку підіймають Державний прапор.

Мальовнича природа

Більшість українців плекають мрію про підкорення Говерли, а решта там вже побувала і марить Еверестом. А помилуватись там є чим. Зі східного боку гори дзюркотить один із витоків річки Прут, а зовсім поруч шумить каскад водоспадів висотою понад 80 метрів.

Гора Говерла
Панорама Говерли, фото: aloha-family.com

Говерла знаходиться на межі Івано-Франківської та Закарпатської областей, а отже входить до Карпатського біосферного заповідника та Карпатського національного природного парку одночасно і охороняється ними обома. Схили гори зачаровують буковими і смерековими лісами, їх тиша та спокій допомагають відчути карпатський дух та єднання з природою. У лісових хащах можна зустріти безліч тварин, деякі види навіть занесено до Червоної книги України. Свою домівку тут знайшли вовчок лісовий, білка, лисиця, вовк, олень благородний, козуля європейська, кіт лісовий та бурий ведмідь. А своїми пір’їними крилами серед дерев і кущів шурухкотять сови, зозулі, синиці, яструб, сапсан, канюк та багато-багато інших птахів.

І якщо ліси зі своїми місцевими жителями та стрімкі потоки річок не є чимось надзвичайним, то варто піднятись на висоту 1500 метрів, і перед нами з’являться широкі простори, вкриті альпійськими луками – українські полонини. Кожен українець, почувши про полонини, одразу намалює у своїй уяві справжнього гуцула в національному вбранні, з трембітою, що голосно сурмить та розливає цю чаруючу музику схилами Карпат, а десь неподалік отара овець, що мирно пасеться на лугу. Отару чи гуцула на Говерлі ви зустрінете наврядчи, а от полонинами намилуватись зможете до неймовірного захвату.

І ось, пройшовши стежкою ще приблизно 600 метрів, перед вами відкриється краєвид неповторної краси: Чорногорський хребет вкритий лісами, вершини Карпатських гір, що сяють зеленню полонин, і блакитне небо, що зачаровує своєю неосяжністю і безкінечністю.

Щороку Говерла приваблює все більше туристів та альпіністів. Учені провели дослідження і встановили, що для благополуччя гори екологічне навантаження не має перевищувати 200 осіб на добу. Бережіть нашу природу і любіть Україну.

Легенда



На горах карпатських завжди був мир та спокій, бо опікувався ними Цар гір. І мав той Цар багато дочок і синів, що допомагали йому доглядати за деревами і кущами, тваринами і птахами, озерами й потічками-річками.

Проте, серед усіх дітей найбільше любив він молодшу дочку Говерлу. Була вона чиста і світла, як вранішня роса, і ніжна та радісна, як літнє сонечко. І став помічати батько, що його дочка весь час пропадає в лісі і до самого заходу сонця не відшукати її. Тож вирішив він прослідкувати за Говерлою і дізнатись які ж такі справи вона має.

Річка Прут
Річка Прут на схилі Говерли, фото: rivnefish.com

Доручив Цар цю відповідальну справу вірному помічникові своєму – Вітрові. Цілий день батько мучився і не знаходив собі місця, не ладнались справи і все валилось із рук. Та от із останнім сонячним промінням вернувся Вітер і розповів таку історію: “Шановний Царю гір, увесь день я тишком-нишком слідував за дочкою твоєю Говерлою і привела вона мене до парубка людського. Як дізнавсь я пізніше, звати його Прут, і бачаться вони вже не вперше. Кохання я побачив у їхніх очах і серцях. Тож вітаю тебе, мій любий Царю!”

Та замість радості охопила батька скажена лють! Як могла його дочка, наймиліша і найпрекрасніша дитина, покохати простолюдина? Злість з’їдала Царя їз середини і одного дня вирвалась на світ: вважаючи кохання до простого парубка ганебним і не достойним для дочки, прокляв дитину свою і перетворилась вона на гору високу. Та чари ці могло зруйнувати кохання Прута, бо чистим воно було, палким і сильнішим за всі нещастя. Проте була одна заковика: парубок мав піднятися на вершину тої гори до настання світанку і звідтіля проказати слова кохання.

Краєвид з Говерли
Краєвид з Говерли, фото: wikipedia.org

Мчав Прут з усіх сил, що тільки може мати парубок молодий і закоханий, та, нажаль, перші промені сонця засяяли над Карпатами, а хлопець не подолав і половини шляху. Тоді сів він на схілі і гірко заплакав, і такими гіркими були його страждання, що перетворився він на річку, і своїми водами і досі омиває кохану Говерлу.

Цікаві факти

  • Висота Говерли – 2061 метр над рівнем моря.
  • Перший туристичний маршрут до вершини був відкритий у 1880 році.
  • До 5-ї річниці Дня Незалежності України на Говерлі встановлено плиту з вмонтованими капсулами. В них земля із кожної області країни.
  • До 18–ї річниці проголошення Акту про державний суверенітет України на вершині гори було встановлено великий металевий хрест, скульптуру українського тризуба і бетонний стовп.
  • У день 21–ї річниці Конституції України було встановлено всеукраїнський рекорд учасниками акції «Величаю Вас, Карпати!» Вони розгорнули 110-метровий Державний прапор вагою кількадесят кілограмів.
  • У червні 2018 року здійснив свою мрію ветеран війни на Донбасі Дмитро Котов. В результаті бойових дій на Сході України у 2016 році він був тяжко поранений і втратив обидві ноги. Після тривалої реабілітації військовий наново навчився ходити і став першою людиною, яка підкорила вершину Говерли на двох протезах ніг. Своє досягнення Дмитро присвятив побратимам з надією надихнути їх на нове життя після війни.
Показати друзям