Хотин – містечко Чернівецькій області. Саме тут знаходиться Державний історико-архітектурний заповідник Хотинська фортеця – найцінніша віха національної пам’яті українського народу, яка притягує з усього світу туристів немов магнітом.

Безумовно, головною прикрасою Буковини є Хотинська фортеця, бастіони якої стали німими свідками боїв, що визначили долю Європи.

Хотинська фортеця з висоти пташиного польоту
Хотинська фортеця з висоти пташиного польоту

Історія фортеціЛітописи свідчать, що плем’я тиверців на мальовничих берегах Дністра вирішило заснувати своє поселення ще в V столітті. Круті береги допомагали відбивати набіги ворогів, а потужна річка дала життя торгівлі. Також з різних джерел відома інформація про переправу, що з давніх-давен функціонувала в цьому місці. Коли східнослов’янські землі були консолідовані в єдину державу, князь Володимир Святославович, усвідомлюючи необхідність захисту рубежів, заснував на місці річкового поселення Хотинський форт.

В середині XIII століття за наказом монголо-татарських намісників всі оборонні споруди Галицько-Волинського князівства були знесені. Але на місці дерев’яних стін виросли кам’яні. Хотинську фортецю, яка тоді належала князям з роду Лева, не оминула така доля. З тих пір одночасно з розвитком інженерного оборонного мистецтва удосконалювалися і замкові укріплення.

Міст та вхідна брама Хотинської фортеці
Міст та вхідна брама Хотинської фортеці

У 30-х роках XV століття, землі Буковини перебували під владою молдавських правителів. Це був один з найбільш значних етапів розбудови Хотинської фортеці, коли було піднято рівень внутрішнього двору, зведені нові оборонні споруди.

Пізніше, коли над вежами замку здіймалися турецькі прапори, французькі інженери створили зовнішню лінію оборони, що складалася з кам’яних валів, бастіонів, в’їзних веж, бойових терас, ровів, ескарп й контрескарп.Таким чином, Хотинська фортеця поєднує в собі зразки зодчества багатьох епох і народів. Це обумовлено розташуванням міста на перехресті культур Сходу і Заходу, а також величезним стратегічним значенням. Адже Хотинський замок в різні століття вважали своїм непорушним форпостом різні держави: Київська Русь, Галицько-Волинське князівство, Річ Посполита, Османська, Австро-Угорська та Російська імперії.

Хотинська фортеця
Внутрішній двір

Але варто відзначити, що фортеця відома головним чином не як приклад зодчества, а тим, що вона ставала центром історичних подій, які зумовили історію держав і народів, коли в глибокі фортечні рови стікали ріки крові.

Війна 1621 року

Найбільш значущою подією, завдяки якій Хотин увійшов в підручники історії, стала війна 1621 року. Війська Османа ІІ просувалися вглиб Поділля. Султан мав намір не тільки завоювати нові землі, а й підкорити Річ Посполиту та продовжити свою експансію Європи. Військо коронне на чолі з Яном Ходкевичем обрало головним рубежем оборони Хотинську фортецю. Однак, усвідомлюючи значну перевагу турків як у живій силі, так і в артилерії, польський сейм запросив допомоги у гетьмана Запорізької Січі Петра Сагайдачного. Козаки відгукнулися, вкотре повіривши брехливим обіцянкам про надання свобод і привілей вільному воїнству степів України.

Бій під Хотином
Бій під Хотином

Завдяки особистій хоробрості козаків, які до останнього билися з ненависними турками, а також розгрому великого обозу, потопленню 20 судів з артилерією на Чорному морі й набігу на Стамбул, скоєного запорожцями, Осман ІІ був змушений дати наказ про відступ. Під стінами Хотинської фортеці був поранений отруєною стрілою гетьман Сагайдачний, що призвело до його смерті в 1622 році.

Цікаві факти

Побудований століття тому над Дністром, Хортинський замок, наче німий страж, зберігає в своїх стінах безліч легенд, таємниць, які під час екскурсії розповідають туристам співробітники заповідника.

  • Стіни Хотинської фортеці послужили декораціями для зйомок більш ніж десяти художніх фільмів, серед яких «Д’Артаньян і три мушкетери», «Тарас Бульба», «Балада про доблесного лицаря Айвенго», «Чорна стріла».
  • Драматична історія свідчить, що спочатку в фортеці не було колодязя. За часів турецької облоги, гарнізон знемагав від спраги. Одна дівчина вирішила спуститися до річки і наповнити глечик водою. Коли вона поверталася назад, ворожа стріла вразила її, але безіменна героїня змогла піднятися на фортечну стіну, доставивши живлющу вологу воїнам. Передавши глечик до рук захисників, дівчина впала без духу.
  • Багато цікавих фактів пов’язано з османською епохою. Подейкують, що у свій час в замку були ув’язненні 30 дівчат – гарем турецького султана.
  • На одній зі стін можна побачити велику пляму. Експертиза стверджує, що це оліфа. Однак, легенди свідчать, що пляма з’явилася в тому місці, де була замурована людина.
  • Також на стінах можна побачити християнські символи, які за легендою оберігали Хотинську фортецю та її захисників.
  • Сьогодні багато хто намагається відшукати таємний підземний хід від Хотина до Кам’янець-Подільської фортеці. Крім того періодично землю заповідника розпорюють лопати чорних археологів, які намагаються знайти скарб. Адже ще в 1890 році випадково були знайдені старовинні монети в передмісті цього визначного міста України.

Хотинський замок, його стіни та легенди зачаровують кожного, хто хоч раз увійде у ворота цього пам’ятника архітектури.

Показати друзям