Данило Галицький — одна із найвидатніших постатей в історії Української держави. Князь Галичини і Волині, а також король Русі, він увіковічнив своє ім’я як мудрий правитель і талановитий полководець. Тому не дивно, що сьогодні він вважається національним героєм, а його пам’ять всіляко вшановується.Біографія та правління

Майбутній володар галицько-волинських земель народився у 1201 р. Він був сином князя Романа Мстиславовича, який помер через декілька років після його народження, залишивши вдову з двома малолітніми синами. У ті часи боротьба за престол була особливо жорстокою, тому мати,  щоб не наражати дітей на небезпеку, переїхала разом з ними до Кракова. Звідти Данило подався в Угорщину, де виховувався при королівському дворі наступні 6 років.

Портрет короля Данила
Портрет короля Данила

У 18-річному віці юний нащадок Мстиславовичів зайняв князівський престол у Володимирі. У своїй діяльності він перш за все мав на меті об’єднання Галицько-Волинського князівства. Проте через внутрішні протиріччя між князями йому вдалось здійснити це лише у 1238 р., коли він захопив Галич. Згодом його волі підкорився і Київ, однак столицею Данило Галицький обрав місто Холм, де було менше боярів та, відповідно, менше сварок між ними.

Окрім того, що князь всіляко зміцнював країну зсередини, він проводив також активну зовнішню політику. Період його правління увінчався низкою вдалих походів проти татар, поляків, ятвягів. Зокрема, завдяки перемозі у битві з польським військом під Ярославом у 1245 році, князю вдалось повністю відвоювати Галичину, і таким чином максимально розширити кордони держави.

У боротьбі проти Золотої Орди він намагався заручитись допомогою західних лідерів, розраховував на можливість Хрестового походу. З цією метою князь у 1254 р. був коронований папою Іннокентієм IV. Однак цей крок не допоміг отримати необхідну підтримку, тому довелось боротись з татарською навалою самотужки.

1264 року король занедужав і помер у Холмі, де був похований у церкві святої Богородиці, яку збудували за його життя.

Історичний спадок

Біографія князя Галицьких та Волинських земель — це справжній літопис постійної боротьби та прогресу. Часи правління короля Данила входять до найважчих сторінок української історії. Саме в цей час князівство роздирали внутрішні міжусобиці, які завдавали великої шкоди. Крім того, необхідно було постійно захищатись від зовнішніх ворогів: поляків, литовців, угорів та татар. Незважаючи на такі складні умови, Данило Галицький зумів досягти значних успіхів та залишити після себе вагомий культурний та історичний спадок:

  • під час правління князя було засновано одразу декілька нових міст, серед яких Львів та Холм;
  • за короля Данила Галицько-Волинське князівство стало однією з найрозвиненіших та найбагатших держав в Європі;
  • у 1246 р. князь заснував Галицьку митрополію, яка з часом перебрала на себе функції та обов’язки загальноруського органу церковної влади;
  • Данило провадив активну проєвропейську політику, що сприяло розвитку та прогресу у всіх сферах соціального та культурного життя.

Корона Данила

Коронація Данила Галицького — це одна із цікавих сторінок його біографії. Не дивно, що вона до сьогодні викликає великий інтерес у істориків. Зокрема, багатьох цікавлять факти, що стосуються корони, яка використовувалась під час обряду коронації, та до самої смерті князя знаходилась у його власності. Досі немає однозначної думки, що сталось із нею після того, як правитель галицьких земель спочив у Бозі.
Довгий час основна версія була такою: корону переробили у єпископську митру і віддали у володіння Перемишльської єпархії, а в період Другої світової війни вона, як і багато інших історичних цінностей, пропала безвісти. І все б нічого, якщо б істориків не насторожив опис головного убору, залишений очевидцями у 19 ст. Зокрема, у ньому було вказано, що митра була мідна. Спеціалісти засумнівались, що папа міг передати Данилу виріб не із чистого золота. Крім того, в описі вказувалось, що в якості декору виступали рубіни. Ці камені в 13 ст. широко використовувались татарами для оздоби кінної збруї, тому дуже сумнівно, що Данило Галицький вдягнув би таку корону.

Таким чином, історична спільнота запідозрила, що справжня митра могла бути викрадена. Згідно ще однієї версії, вона взагалі була зроблена зі сторонніх матеріалів та не має до корони жодного відношення. Якою б не була істина, до неї, на жаль, поки що не вдалось докопатись. Згідно багатьох свідчень, основа корони знаходиться в Польщі, а перлини, що її оздоблювали, у Ватикані. Однак ці факти так і залишились непідтвердженими.

Пам'ятник Данилу Галицькому у Львові
Пам’ятник Данилу Галицькому у Львові. Фото: mapio.net

Цікаві факти

Король Данило був непересічною особистістю, тому його життя було сповнено інтригуючих ситуацій та особливих подій. Ось лише декілька цікавих фактів про цю видатну особу:

  • Він став першим та єдиним королем в історії України.
  • Одним із його предків по лінії батька був сам Володимир Мономах. Серед родичів з боку матері варто відзначити імператора Візантії Ісаака ІІ Ангела.
  • Князь відзначався не тільки гострим і проникливим розумом, але й неабиякою сміливістю. Як описують історичні джерела, у битві на річці Калка він боровся у перших рядах і особисто брав в полон татарських вояків.
  • Ще одним підтвердженням хоробрості Данила Галицького стала ситуація, яка склалась безпосередньо під час облоги містечка Каліш у Польському королівстві. Тоді князь, переодягнувшись, проник у місто у вигляді звичайного городянина. Розвідавши настрої, які панували у Каліші, на центральній площі він розкрив усім свою особу і запропонував владі здатися. Польські правителі погодились підписати договір, завдяки чому ситуацію вдалось врегулювати мирним шляхом.
  • Згідно історичних даних, могила володаря Галицько-Волинського князівства знаходиться у польському місті Холм у храмі Різдва Богородиці. У 2013 р. українська сторона отримала дозвіл на проведення розкопок. Однак кількарічні роботи поки що не дали результатів. На даний момент археологи були змушені припинити свою діяльність. Причина, як завжди банальна — нестача коштів.
Показати друзям