Історія Костелу Святого Миколая нараховує трохи більше одного століття. У будівництво цього красивого храму київська католицька громада вклала душу і любов до Бога. Адже недарма під час візиту в Україну, Іоан Павло ІІ вшанував увагою саме Костел Святого Миколая в Києві.

Костел Святого Миколая
Костел Святого Миколая

Історія спорудиУ 1886 році імператор Микола ІІ після коронації прибув у Київ. Католицька парафія стародавнього міста звернулася до імператора з проханням про будівництво нової культової споруди. Католицький собор Святого Олександра, збудований в 1842 році, не міг розмістити всіх бажаючих відвідати  богослужіння.

Довідка: в кінці 19 століття населення Києва католицького віросповідання налічувало понад 33 тисячі чоловік. Собор Святого Олександра міг вмістити лише 1200 – 1500 осіб.

Після тривалого листування графа Ігнатьєва, київського генерал-губернатора, з представниками православної церкви і петербурзькими чиновниками, у 1887 році було дано дозвіл на будівництво костелу на околиці міста. Переможцем конкурсу був обраний проект 24-річного Станіслава Воловського. Однак задля реалізації проекту запросили відомого архітектора Владислава Городецького, тому що сам автор не мав практичного досвіду.

миколаївський костел
Краса готичного стилю

На закладку Костелу Святого Миколая прибули представники духовенства та віруючі з усіх околиць України. На будівництво костелу віддавали гроші як представники еліти, так і прості парафіяни: було зібрано 510 тис. рублів. Звичайно, особливе місце займали представники польської еліти, чиї прізвища були на слуху у всього Київського вищого світу: Потоцькі, Олізари, Браницькі та інші. У 1909 році будівництво було закінчено. 6 грудня стіни храму були освячені. Невеликі недоробки не заважали богослужінню.

Радянський період

Після того, як війська більшовиків вдруге взяли Київ, почалися гоніння на представників всіх конфесій, в тому числі й римо-католицької. Через вилучення майна, що належало церквам, почалося протистояння духовенства з новою владою. Це призвело до хвилі арештів священиків усіх рангів.

Серед затриманих був і настоятель костелу святого Миколая Йосип Змигродский. У 1930 році перший настоятель костелу був заарештований втретє за звинуваченням у шпигунстві: нібито він закликав парафіян шпигувати на користь Польщі, а також передав ворогам секретні відомості. Він отримав сім років таборів. У 1935 році на Соловках обірвалося життя першого настоятелю собору.

Костел Святого Миколая
Костел Святого Миколая

У 1938 році костел був офіційно закритий: не було жодного ксьондза, який міг вести службу. З 1941 року в будинку обладнали складські приміщення. В 1943 році Костел був зруйнований артилерійським обстрілом. Після війни будівлю було відновлено – у ній розмістився архів.

У 1954-1956 роках були проведені ремонтно-реставраційні роботи фасаду, після яких зникли унікальні вітражі. З 1956 по 1963 роки собор входив до переліку пам’яток архітектури. У 1979 році храм був переобладнаний в концертний зал Республіканського будинку камерної та органної музики: покладено паркет, встановлені стилізовані комфортні сидіння, замість вівтаря встановлено орган, проведено каналізацію, обладнано туалети, гримерні, приміщення для артистів.

Сьогодення

У 1991 році костел було внесено до переліку культових споруд, які не підлягають поверненню. Іншими словами в будівлі відбуваються  як богослужіння, так і концерти. Варто зазначити, що з 1991 до 1992 року, коли було узгоджено подвійне використання храму, служба проводилася перед дверима храму під відкритим небом. Досі концерти змінюються молитвами віруючих. Є розклад концертів і церковної служби. Однак представники парафії не залишають спроб повністю повернути храм божий.

Костел Святого Миколая
Внутрішнє оздоблення собору

Цікаві факти

Багато цікавих фактів можна прочитати про цю відносно молоду пам’ятку архітектури. Ось деякі з них:

  • чехословацька фірма «Rieger-Kloss» отримала замовлення на виготовлення органу. Задля унікального музично інструменту створено чеськими майстрами 3945 труб діаметром від 6 до 13 міліметрів з червоного і чорного дерева та металу;
  • всі конкурсні проекти споруди Миколаївського костелу були виконані як поєднання готики і романського стилю, що відповідало канонам кінця 19 століття
  • крісла в органному залі виготовлені в Івано-Франківську й максимально стилізовані під оздоблення собору;
  • під храмом проходить гілка метро, що заважає слухати музику та проводити богослужіння.

Показати друзям