Озеро Синевир, легенда про яке не дає спокою історикам та дослідникам невідомого вже багато років – одне з наймальовничіших природних водойм України, яке в народі називають «Оком моря» та «Перлиною Карпат». Якщо поглянути на нього з величини пташиного польоту, перед очима відкриється неперевершене видовище – оточена з усіх сторін багатовіковими буками та ялинами водна гладь, в середині якої невеликий острівець, що нагадує велике око, в якому віддзеркалюється безкрайнє небо та зорі.

Якщо хочете зазирнути в душу України,то варто вирушати у Карпати, Міжгірський район Закарпатської області, в гірський масив Внутрішні Ґорґани. Саме там на вас чекатиме озеро Синевир. Його кришталеві води якнайкраще відображають чистоту української душі, а теплота води точно не для кожного.



Легендарне озеро знаходиться на висоті 989 метрів над рівнем моря і утворене внаслідок потужного землетрусу, що спричинив зсув. Так більше 10 тисяч років тому утворилась улоговина, що наповнилась водою з трьох гірських струмків. Завдяки чистоті води можна побачити як в озері плаває форель і здається, що дно так близько. Але нехай це не вводить вас в оману, бо глибина складає 8-10 метрів, а в максимальній точці досягає 24.

Озеро Синевир
Озеро Синевир

Зважаючи на висоту та клімат, вода в озері рідко прогрівається більше ніж на 2 метри. Гірськими схилами до озера спускаються ялини, утворюючи чарівні синевирські вії, а острівець у центрі нагадує велетенську зіницю. Навколо озера місцеві влаштували оглядові майданчики, а на одному з півостровків на металевій основі височіє 13 метровий монумент «Синь та Вир», вирізаний він з червоного дерева скульпторами Іваном Бровді та Михайлом Саничем.

Національний парк Синевир

Озеро входить до складу Національного природного парку «Синевир». Цей чарівний куточок увібрав в себе все прекрасне, що є в карпатських горах: безліч мінеральних джерел, ялинові ліси та букові праліси. Тут тече річка Березовець та бере початок струмок Красний Звор.

Особливу вагу слід приділити озеру, що знаходиться на схилі гори Гропа. Дике озеро, або Озірце, унікальне тим, що посеред чаші блакитних вод є острівець, який ніколи не зникає з поверхні і є плавучим. Це унікальний приклад перетворення озера в верхове болото, причому заболочення відбувається не лише з берегів, а і від острівця. У прозоро-чистих водах живуть зграйки рибок гольян, які в пошуках їжі плавають попід берегом.



Ще однією родзинкою парку є Музей лісу і сплаву. Розташований він на місці греблі,що колись служила для сплаву лісу з гір у долину. У музеї можна побачити безліч цікавих експонатів: стайню, колибу, транспортні засоби, а також мости, дерев’яні жолоби, якими спускали сировину, підйомі механізми для воріт, що відкривали шлях плотам, та опори, крізь які ці плоти випускали. Наразі музей є єдиним в Європі.

Центр реабілітації ведмедів

13 грудня 2011 року частина території національного парку була відведена для братів наших клишоногих. Створено центр реабілітації бурих ведмедів, націлений на допомогу тваринам, які постраждали внаслідок жорстокого поводження чи неналежних умов існування.

Центр реабілітації бурих ведмедівНа території є природні плантації чорниці, малини та ожини, а також створені басейни для купання та штучні барліги. Територія центру огорожена міцною металевою сіткою, щоб не постраждали ані відвідувачі, ані жителі-ведмеді.

Легенда Синевиру

Легенда про озеро Синевир бере свій початок в часи, коли гори належали заможному графові.

Якось землевласник вирішив перевірити роботу своїх підлеглих, та взяв з собою свою єдину дочку – красуню Синь, яку так назвала мати за її сині очі, що нагадували глибоке безмежне море.

Поки батько оглядав свої володіння, Синь пішла збирати квіти на полонині, де її поманив за собою спів сопілки, на якій грав молодий пастух Вир.

Зачарована неймовірною музикою, дівчина підійшла до хлопця, котрий втратив дар мови від її краси. Синь та Вир покохали одне одного з першого погляду. Це обурило батька дівчини, котрий не зміг змиритися з тим, що його єдина дочка закохалася у простого пастуха.

В пориві гніву, він наказав своїм лісорубам скинути на молодого хлопця кам’яну брилу з високої скелі.

Озеро Синевир
Озеро Синевир – місце, овіяне легендами

Почувши страшну новину, Синь прибігла до місця трагедії та гірко заплакала, обійнявши камінь руками.

Бідолашна так довго страждала, що на тому місці з’явилося озеро, чисте, немов сльоза, та синє, немов нічне небо, а посеред нього утворився острів, що був вершиною кам’яної брили.

З тих пір його називають Синевир, а легенда про нещасне кохання багато в чому вплинула на це місце. Тут можна зустріти такі пам’ятки:

  • Вирізьблені з дерев статуї Сині та Вира.
  • Національний природній парк.
  • Музей лісу та сплаву.
  • Древні болота Глуханя та Замшатка.
Синь і Вир
Синь і Вир – герої легенди

Пари з усієї України приїздять сюди для проведення весільних церемоній, а місцеві вірять, що кожен, хто закохається біля озера, збереже свою любов протягом усього життя.

Альтернативна історія

Однак це не єдина версія походження озера Синевир: легенда про болото Мочар розповідає про богатирів, що полювали в лісах Карпат та розводили худобу. Нечиста сила наслала на них прокляття – з усіх богатирів вижив лише один, звали його Синевир.

Єдиною віддушиною в його житті була дочка. Якось, повернувшись з полювання, батько не застав її вдома – причиною смерті дівчини стало болото Мочар, котре затягнуло дочку Синевира на дно. Розгніваний богатир почав трощити скелі та кидати брили в болото, поки з-під однієї з них не пробився струм води, з якого і утворилось озеро, назване в честь невтішного батька.

Недарма в Карпатах існує безліч міфів та містичних історій, пов’язаних з озером Синевир  – легенда про його походження допомагає людям пояснити історію створення цього природного дива.

Озеро Синевир з висоти пташиного польоту
Озеро Синевир з висоти пташиного польоту

Цікаві факти

  • Рамсарською конвенцією озеро Синевир визнано водно-болотним угіддям міжнародного значення.
  • Є одним із семи природних чудес України .
  • У найспекотніший день температура води становить не більше 10-15 градусів.
  • Синевир – найбільше озеро Українських Карпат.

Показати друзям