Не дивуйтеся, добрії люди,

Що на Вкраїні повстало:

Ой за Дашевим, під Сорокою,

Множество ляхів пропало!

Перебийніс водить немного —

Сімсот козаків з собою,

Рубає мечем голови з плечей,

А решту топить водою.

Уривок з пісні про Максима Кривоноса

Максим Кривоніс – легендарний лисянський полковник, один з керівників Національно-визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького. Очолював загони селянських повстанців, брав участь у Корсунській битві, першим в історії взяв штурмом львівський Високий замок.



Сучасники складали про нього думи та легенди, а вороги-поляки, для яких полковник був недосяжною здобиччю, нарікали його «дикуном», «псом» та іншими схожими епітетами. Не оминали також його «слонячого хобота» – «trąba Słoniowa». Цікаво, що робити це поляки наважувалися лише перебуваючи на безпечній відстані від Кривоноса.

Максим Кривоніс
Мацей Козловський в ролі Максима Кривоноса (Вогнем і Мечем)

Біографія

Біографія Максима Кривоноса не різниться багатьма фактами. Невідомо коли він народився, невідоме і його справжнє ім’я. Виходячи з історичних джерел, деякі факти все ж таки відомі, але майже всі вони вісвітлюють лише останні місяці його життя, квітень-листопад 1648 року.

Швидше за все, Максим Кривоніс був вихідцем зі звичайної селянської родини – ймовірним місцем його народження сучасники називали Черкащину. На історичну арену він виходить вже після своєї першої великої битви, яка відбулась під Жовтими водами у травні—червні 1648 року.

Максим Кривоніс
Максим Кривоніс

На той час Максим Кривоніс вже був першим заступником гетьмана у воєнних справах та керував усіма артилерійськими об’єднаннями. Саме він вперше придумав перевозити гармати на лафетах (перші вантажопідйомні вози). Його козаки блискуче вели як атаку так і розвідку (знаходячись навіть в тилу ворога). Не менш важливою рисою полковника була дипломатична підкованість. Саме він вів переговори із польськими делегатами під час битви на Жовтих водах.

Далі була битва під Корсунем. Під час протистояння з поляками Максим Кривоніс знову використав свої знання воєнної справи та майстерно вишикував війська. Це дало змогу вщент розгромити ворога та взяти у полон майже всю верхівку польської корони. Найголовнішими його трофеями, звісно, стали сам Михайло Потоцький та Мартин Калиновський.

Дізнавшись про ці події, соратник поляків Ярема Вишневецький негайно вирушив на поміч своєму товаришу. Він ні за що не міг дозволити вторгатись до його земель, маєтків та паплюжити католицьку віру (до речі, яку сам прийняв ціною зради християнству). Але під Лубнами Вишневецький натрапив на об’єднаний артилерійський корпус запорожців. Максим Кривоніс знову завдав нищівної поразки противнику, що призвело до ганебної втечі самого Вишневецького та верхівки польської корони до Чернігова.



Поступово Максим Кривоніс зібрав свою власну армію, яка складалась з артилерійських об’єднань та повстанців, які приєднались до нього у ході визвольних боїв за Чернігівщину. Майстерність полковника та воєнна підготовка завжди відігравали важливу роль у будь-якій битві, обороні чи штурмі фортеці. Прикладом цьому є місто Немирів. Саме цей штурм згадується у біографії Максима Кривоноса як найяскравіший та блискуче спланований. Для того, щоб потрапити за стіни міського муру, він переодягнув декілька сотень своїх козаків у польські вбрання та підіслав як підмогу від Яреми Вишневецького. Керував цим походом син Кривоноса Максимко.

Саме з допомогою такої вигадки Максим Кривоніс взяв місто з мінімальними втратами.

Бій Максима Кривоноса з Яремою Вишневецьким
Бій Максима Кривоноса з Яремою Вишневецьким

Згодом полковник вирушив на Тульчин, де знову діяв неординарно. Спочатку він обстріляв місто з велетенських гармат. Це мало бути прикриттям основної атаки, яка відбулась в дуже дивний спосіб. Максим Кривоніс наказав підкопати стіни фортеці та закласти там вибухівку. Спочатку поляки глузували з його витівок, мовляв, ти що хочеш взяти мури міста за допомогою декількох шабель? Але смішки припинились, коли пролунали вибухи, які зруйнували стіни фортеці. Таким чином Максим Кривоніс виграв ще один штурм.

Смерть застала видатного полковника під час облоги Замостя (нині місто в Люблінському воєводстві Польщі). Причина точно невідома, за однією з версій, Максим Кривоніс помер від чуми. Існує також версія, що смерть настала через недоліковану рану, яку він отримав набагато раніше.

Цікаві факти

  • Максим Кривоніс був заступником і фактично правою рукою Богдана Хмельницького, який призначив його полковником Черкаського воєводства;
  • Існує версія стосовно того, що за походженням Максим Кривоніс був представником шотландського роду Камеронів і приєднався до козацьких об’єднань під час битви у місті Дюнкерк;
  • Досвідчений полководець вперше за всю історію Львова спочатку облогою, а потім штурмом взяв фортецю Високий Замок;
  • Також існує факт, що Максим Кривоніс деякий час був у сварці з Хмельницьким. Останній навіть приговорив його до показового прив’язання до гармати за допомогою ланцюга;
  • Вважається одним з характерників.

Саме такий історичний портрет громадського діяча, видатного полководця, блискучого тактика Максима Кривоноса зберегла для нас історія.

Показати друзям