Максим козак Залізняк,

Козак з Запорожжя…

…Із панами бився,

І за те він слави

Гарной залучився.

Лине гомін, лине гомін

По степу німому.

Вертаються козаченьки

Із бою додому.

Уривок з пісні про Максима Залізняка

Образ Максима Залізняка є втіленням нескінченної сили волі та жаги до справедливості. Він був талановитим воєначальником, своїми гарячими закликами йому вдавалося організовувати народ та вести за собою. Разом зі своїми однодумцями, Максим Залізняк у 1768 році підняв наймаштабніше повстання українського народу проти влади панів Речі Посполитої, яке отримало назву Коліївщина.



Біографія

Портрет Максима Залізняка
Портрет Максима Залізняка

Народився славний козак та майбутній отаман у 1739 році в селі Медведівка, що на Черкащині. Після смерті батька Іова Залізняка, маленький Максим певний час жив у старшої сестри. На момент коли йому виповнилося 13 років, вже був вирішений його життєвий шлях – Максим Залізняк почав служити на Запорізькій Січі, де став джурою Тимошківського куреня. Незабаром юнака посвятили в козаки та прийняли до Пластунківського куреня.

Через деякий час доля знову йому усміхнулась, вона мов би натякала на певний шлях і роль в житті України. 1762 рік став визначним, Залізняка призначили на посаду підпушкарія. В його обов’язки входила перевірка стану гармат, які були на озброєнні Запорізької Січі.

Загострене почуття справедливості та політична свідомість не давали Залізняку залишатись осторонь та закривати очі на відношення польського панства до підневольної Правобережної України. Репресії та погіршення умов життя народу спонукали його діяти.

Коліївщина

У березні 1768 року Максим Залізняк зібрав поблизу Мотронинського монастиря загін повстанців чисельністю до тисячі бійців, переважно селян та запорожців.




Спочатку хвиля обурення несла лише політичний характер, тому що поляки-католики називали православних дисидентами, тобто людьми, які відійшли від певного віросповідання.

Розвиток подій перемінив настрої повстання, яке згодом переросло в антифеодальний, визвольний рух. Максим Залізняк поширив чутки, що в нього є грамота від імператриці, яка дозволяє винищувати польських панів. Після цього в його військо звідусіль почали збиратися гайдамаки. Через деякий час він вже очолював 20-тисячний повстанський загін.

Вирушивши з Холодного Яру, гайдамаки протягом трьох тижнів захопили Медведівку, Смілу, Жаботин, Черкаси, Корсунь, Канів та Богуслав, підійшовши 20 червня до Умані.

Саме в цей час до коліївщини приєднується Іван Гонта, який тоді служив польській шляхті та навіть був старшим сотником на службі міліції. Гонта відповідав за оборону Умані, тому не дивно, що гайдамаки Залізняка захопили місто за лічені години.

Коліївщина
Коліївщина – картина Олега Шупляка

Повстання швидко набирало обертів та перекинулося на Київщину, Полісся, Волинь та Галичину, майже перейшовши на Лівобережну Україну. Цим серйозно занепокоїлась імператриця Катерина II. На її думку, якщо польська корона не зможе придушити повстання, Річ Посполита буде вимушена звернутись до Російської Імперії з проханням допомоги.

Саме так і сталося, і у конфлікт втрутився генерал Кречетников. Оточивши табір повстанців, російське військо заарештувало близько тисячі бійців разом з Максимом Залізняком та Іваном Гонтою. Гайдамаки, вважаючи росіян своїми союзниками, не чинили опору.

Учасників коліївщини – жителів Правобережної України, на чолі з Іваном Гонтою було передано полякам та страчено.

Пам'ятник Гонті та Залізняку в Умані
Пам’ятник Гонті та Залізняку в Умані

Максим Залізняк вважався підданим Російської імперії. Його, та ще 73 гайдамаків привезли до Києва в Печерську фортецю та засудили до побиття батогами, таврування та заслання в Сибір на довічну каторгу. Дорогою до Білгорода, Залізняку та ще кільком десяткам повстанців вдалося роззброїти охорону та втекти. Подальша його біографія невідома.

Цікаві факти

  1. Попри те, що Залізняк мав довіру серед українського народу, його біографія вказує на російське підданство.
  2. Мотронинському монастирю, поблизу якого збиралися перші повстанці коліївщини, судилося стати колискою нового Визвольного руху вже на початку XX ст – Холодноярської республіки.
  3. Під пильною охороною держави знаходиться дуб Максима Залізняка, який стоїть на його рідній Черкащині. Йому вже понад 1100 років.
  4. Легенда про Максима Залізняка живе у багатьох піснях, віршах, казках українських поетів, таких як Тарас Шевченко, Михайло Старицький.
  5. Український рок-гурт «Кому Вниз» присвятив Максиму Залізняку пісню «Холодний яр».
  6. За підняття Коліївщини Залізняка присудили до колесування. Це була найжорстокіша кара того часу. Але зрештою її замінили на легшу міру покарання.
Дуб Максима Залізняка
Дуб Максима Залізняка
Показати друзям