Міфи та легенди переслідують людство всю історію існування. За однією з таких оповідей, син морської богині Фетіди Ахіллес закохався в одну з жриць Артеміди. Звали красуню Іфігенія. Але жриця не захотіла стати дружиною Ахіллеса і вирішила втекти в морські глибини,щоб хвилі поглинули її назавжди. Ахіллес переслідував кохану, а богиня Артеміда, бажаючи врятувати вірну жрицю від загибелі, сипала їй під ноги пісок.
Саме так утворився острів Джарилгач. Цей чарівний острів знаходиться на півдні України у Каркінітській затоці Чорного моря. Загальна довжина Джарилгач – 42 км, з яких сам острів становить 23 км. Такі показники роблять його найбільшим островом нашої країни та Чорного моря.
Флора та фауна
Територія завжди була привабливою для любителів природи, природознавців та вчених. Цим острів завдячує “місцевим жителям”. Найпоширенішими представниками фауни стали олені, лані, муфлони, дикі кабани, лисиці та зайці. Перелітні птахи вподобали цю місцину – лебеді, качки, гусі. Також можна зустріти крячку, кулика, коровайку, чаплю і навіть пелікана.
Своєю первозданною красою зачаровує паркова зона, в якій збереглися рідкісні види рослин та квітів. Найціннішим скарбом є золотобородник, який занесено до Червоної книги України.
Від материка острів відділяє Джарилгацька затока, яка багата морськими жителями, що знайшли притулок у її тихих і теплих водах. На самому острові розгалужені лиманні озера переходять у прибережні болотисті низовини, а піщані коси і дюни доповнюють степовий пейзаж.
Історія
Живим і спокійним цей край був не завжди, оскільки минуле парку досить мінливе. З 20х років ХХ століття територія острову постійно змінювала статус та приналежність. Спочатку він був закріплений за заповідником Асканія Нова, згодом належав до Приморського заповідника, а потім його виокремили в Чорноморський заповідник.
У 1937 році майже вся територія була передана Скадовським колгоспам під випас худоби. Зрештою, весь острів перестав охоронятись і став перетворюватися на пустелю. Багато років до острову нікому не було діла. Зрештою, у 2009 році Джарилгач та прилеглу частину акваторії долучили до створеного Національного природного парку Джарилгач.
3D панорама острова, джерело: discoverkherson.com.ua
Цікаві факти
- Звідки пішла назва – достеменно невідомо. У перекладі з кримськотатарського Джарилгач означає “обпалені дерева”, “горілий ліс” чи “обпалені ліси”, а завдяки туристам поширюється скорочена назва “острів Джа”.
- Однією з родзинок острову є маяк, який у 1902 році було спроектовано та збудовано одним із учнів відомого архітектора Ейфеля.
- Популярним це місце серед туристів робить прісноводне джерело на березі моря. За легендою , прісна вода пробилась крізь землю в тому місці де Ахіллес наздогнав Іфігенію.
- Нещодавно на острові знайшли скелет дракона. Принаймні, так стверджували користувачі соцмереж, підтверджуючи свої слова фото, зробленим на фоні маяка. Як з’ясувалося, це український залізобрюхий дракон (англ. Ukrainian Ironbelly). І хоча це лише вдалий розіграш фанатів Джоан Роулінг, але, погодьтесь, персонаж книги Ньюта Скамандера чудово вписався в херсонський краєвид.
