Острів Хортиця – це мальовничий велетень Запоріжжя, який омивається водами Дніпра та плавнями Великого лугу Запорозького. Розташований за дев’ятим порогом,острів за всіх часів слугував мандрівникам місцем відновлення сил та поповнення запасів для продовження свого шляху.

Острів Хортиця фото
Острів Хортиця – фото осіннього пейзажу

Заповідник Хортиця вражає різномаїттям. Ось перед тобою розкинувся широкий степ,а вже за хвилину тебе оточують віковічні дерева,які пам’ятають славетні часи козацтва,а в шалену спеку хортицькі озера допоможуть тобі охолонути та помилуватись скелястими берегами,які зачаровують своєю могутністю.

Острів Хортиця - фото панорами Дніпра
Острів Хортиця – фото панорами Дніпра

Історія острова



Будучи старегічно важливим об’єктом, острів Хортиця має насичену подіями та легендами історію. Ще за прадавніх часів (VII-III ст. до н.е.) могутні Скіфи населяли цю місцевіть. Вони поклонялись язичницьким богам та вірили у таємничу силу, якою володіли ці землі. На згадку про себе для майбутніх поколінь та допитливих туристів від Скіфів лишились кургани-усипальниці. Після Скіфів на острові Хортиця жили поселення кочівників,які будували свої домівки поблизу балки Славетна,укріпляли їх насипними валами та рвами.

Через сучасну греблю Дніпрогес,яка височіє на острові з 1932 року,проходив усім відомий шлях із варяг у греки. Після виснажливого переходу порогами Дніпра мандрівники зупинялися на перепочинок у найвужчій частині пониззя річки – переправі Кічкас. Вона завжди була небезпечною. Жадібні до легкої наживи грабіжники підстежували тут моряків, які виходили на суходол з боку Чорного моря.

Скіфський стан на острові
Скіфський стан на острові

За часів Київської Русі Хортиця мала назву острів святого Георгія. Легенди тих часів оповідають нам про загибель князя Святослава, який, повертаючись з болгарського походу, поліг у битві з печенігами біля Чорної скелі. Як доказ цього, археологи знайшли на острові давньоруські мечі Х ст.

Ймовірне місце загибелі Святослава Хороброго
Ймовірне місце загибелі Святослава Хороброго

Але найвидатнішою і найбільш захоплюючою для острова Хортиця була доба козацтва. Дмитро Байда Вишневецький збудував на острові Мала Хортиця перші укріплення Запорозької Січі. Під проводом цього могутнього князя були об’єднані козацькі загони, які оберігали кордон Польсько-Литовської держави. Велична фортеця стала зразком для всіх майбутніх укріплень Січі та довгі часи слугувала центральною точкою, з якої вирушали у походи козаки під проводом Якова Шаха, Петра Конашевича-Сагайдачного, Марка Жмайла та Івана Сірка , а  у 1648 році під проводом Богдана Хмельницького на острові Хортиця почалось славнозвісне повстання козаків.

Запорізька січ на острові Хортиця
Запорізька січ на острові Хортиця, сьогодення

Хоч «козак» і означає кочівник, на острові Хортиця українські вояки влаштували свої так звані зимівники,тут вони займались мисливством, скотарством, бджолярством, землеробством та рибальством. На дні могутнього Дніпра були віднайдені славетні козацькі човни – чайки, а також різноманітні кораблі. Силами археологів острова були підняті на сушу, досліджені та реставровані такі кораблі як «Козацький човен», «Бригантина» та «Дубок».

У 1775 році російська імператриця Катерина ІІ зруйнувала Запорозьку Січ на острові Хортиця і передала острів як дарунок князю Потьомкіну. Але князь не довго володів цим скарбом, і у 1789 році повернув острів казні. З того часу тут оселились німецькі переселенці.

Козацька чайка
Козацька чайка

За часів громадянської війни острів Хортиця став свідком кровопролитних боїв між військами УНР та більшовиками. А вже згодом на території острова розпочинається інше життя. Запускається будівництво Дніпровської ГЕС, розгортається майданчик випробувань сучасних ідей електрифікації сільського господарства,ростуть межі полів та садів, з’являються нові селища із фермами та господарствами.

Відлуння Другої Світової війні і досі долітають до нас і на Хортиці. Час від часу на острові, який був окупований гітлерівцями, трапляються снаряди, патрони чи амуніція.

Острів Мала Хортиця
Острів Мала Хортиця – панорама ДніпроГЕС

До отримання статусу Національного заповідника острів пройшов шлях від проголошення його пам’яткою природи місцевого значення, потім стає Державним заповідником і нарешті у 1994 році в Незалежній Україні отримує довгоочікуване звання.

Цікавинки для туристів

Острів Хортиця привітає гостей своєю красою та зачарує вас мальовничою природою. Тиша та спокій,які панують на острові ,стануть найліпшими друзями тих, хто тікає від щоденної метушні мегаполісів, допоможе вам перепочити від галасу та поринути у казкову природу лісів, степів та безкрайніх озер.

На території заповідника знаходяться відділи, які із задоволенням допоможуть вам провести час на острові Хортиця так, як бажаєте саме ви. Ознайомитись з історичними пам’ятками, поринути у ту чи іншу епоху, насолодитися природою, відкинути всі думки на рибалці – все це ви знайдете на Хортиці.

Запорозька Січ на острові Хортиця
Комплекс «Запорозька Січ» на острові Хортиця з висоти пташиного польоту

Родзинкою заповідника на острові Хортиця є унікальний Музей історії запорізького козацтва, який розкриє вам свої захоплюючі виставки та діарами, в яких представлені предмети побуту козаків, одяг, колекція зброї та старовинні ікони.

Також вас порадують історико-культурний комплекс «Запорозька Січ», з реконструкцією Запорізької Січі на острові Хортиця. «Протовче» – меморіально-туристичний ансамбль, який відображає природу лугу Запорозького, неповторну  красу озер із очеретами, ірисами, комишами, лататтям та жовтими глечиками, Також ви зможете поринути в скіфську епоху в меморіально-туристичному комплексі «Скіфський стан».

Неповторна краса природи, неперевершена енергетика та історія, яка знаходить своє відображення в кожному камінці, зачарує вас з першого погляду і не покине ваше серце ніколи. Острів Хортиця не просто одне із чудес України, він є яскравою сторінкою історії наших земель.

Інформація

Бажаючим побачити Національний заповідник «Хортиця»:

Веб-сайт: http://ostriv.org/
Адреса: 69017, м. Запоріжжя, о. Хортиця.
Час роботи: 10:00 – 17:00
Вартість квитків: 48 грн – дорослі
24 грн – діти шкільного віку та студенти
(інформація на 2020 рік)

На острів доступ вільний.

Показати друзям