Чи відчуває щось наша Земля? Чи може вона розмовляти, чути, бачити? На ці питання немає відповідей ні в кого. Проте є в українських горах озеро, що називають «оком Карпат», і, хто знає, можливо наша планета й справді спостерігає за нами з його допомогою? Озеро Бребенескул — унікальне природне творіння, адже вважається найвисокогірнішим в Україні. Воно розкинулось на висоті 1,8 тис. м над рівнем моря та є найтеплішим серед усіх на Чорногірському хребті. Вода у озері прогрівається до +15ОС — якщо встигнути до обіду, ви навіть зможете скупатися у цьому «шматочку неба».

Озеро Бребенескул
фото: lookmytrips.com

В той же час, це одне з найбільш холодних місць на хребті і, збираючись сюди, слід потурбуватись про теплий одяг.

Трошки про природні особливості



Бребенескул має льодовикове походження. Озеро живиться не лише атмосферними опадами — дощем та снігом — а й водами з Рахівського джерела. Водойма зовсім невеличка, вода у ньому кришталево прозора. Його глибина складає всього 2.8 м (найбільша вона біля хребта), а ширина — 140 м. Навколо нього є рослини, які занесені до Червоної книги.

Особливість розташування робить озеро Бребенескул місцем, де в один день сходяться різні пори року. Зранку тут доволі тепло, адже сонце виринає з-за гір, а от після обіду, коли світило ховається за хребет, в улоговині стає доволі прохолодно. Тут часто можна натрапити на травневі заморозки та навіть побачити сніг у цей час.

Озеро Бребенескул
фото: hotels24.ua
Озеро Бребенескул
фото: dimamaskalyuk

Чому саме Бребенескул

Назва озера походить від румунського слова brebenoc, що означає барвінок. Вважається, що десь під горою свого часу була полонина, на якій росли ці квіти. Хоча деякі вчені стверджують, що назва озера пішла від слова «бербениці» — це видовжений дерев’яний гуцульський посуд для зберігання продуктів (молока і бринзи, в основному) з двома днищами.

Озеро Бребенескул
фото: Олеся Е.

Цікаві факти

  • Недалеко від озера росте сосна гірська або стелюх, яка сьогодні знаходиться під загрозою вимирання у Карпатах. Дерево активно вирубують туристи, щоб розводити багаття. На жаль, прослідкувати належним чином за приїжджими не вдається, адже заповідна зона знаходиться далеко від цивілізованого світу, тож залишається лише сподіватись на свідомість людей.
  • Неподалік розташовані будиночки пастухів із діючими сироварнями. Тут кожен бажаючий може побачити дійство народження справжнього карпатського сиру та спробувати різні його сорти.

Як дістатися

Найкраще сюди вирушити з бази відпочинку «Заросляк», що біля селища Ворохта. Щоб дістатись садиби, достатньо сісти на рейсовий автобус в Івано-Франківську.

Не дивлячись на те, що озеро знаходиться далеко від благ цивілізації, до нього кожного року прямує безліч туристів. Подорож займе багато часу — на вас чекають 40 км шляху, тож необхідно ретельно підготуватись та все продумати.

Ті, хто вперше йдуть у гори, мають обов’язково мандрувати з досвідченим провідником.

 

Найчастіше пропонуються маршрути, що включають не лише відвідини гори та озера Бребенескул, а й інших найвищих точок хребта — Петросу, Ребри, Говерли, Гутин-Томнатик, біля якої і розташоване озеро, та Піп-Іван. Остання у 1938 році стала прихистком для першої гірської обсерваторії, що проіснувала до початку Другої світової. Будівля була покинута та потрошку занепадала.

Показати друзям