Озеро Світязь – карстова водойма на території України. На сьогоднішній день вона вважається найбільшою в країні.

Вода озера Світязь та природа цих казкових місць зробили його одним із семи чудес України.

Існує легенда, що Полісся раніше було океаном, який висох. Замість нього залишилися невеликі озера. Найбільше з них – Світязь, що знаходиться на північному заході України. В океані мешкали кити. Залишився тільки один кит, і той перетворився в острів на цьому озері.

Старий човен на озері Світязь
Старий човен на озері Світязь, фото: biboroda

Волинь у всій Європі відома саме завдяки Шацькому національному природному парку,  де знаходиться цей унікальний водний об’єкт. Розповідь про цілющі властивості озера, його природну красу займе не одну годину. Адже його вода та береги зачарували багатьох діячів культури України та Європи.

Трішки науки

Більшість вчених вважають, що карстове озеро являє собою наочний приклад наслідків льодовикового періоду. Крім того, через зсув тектонічних плит в озері є западина глибиною 58 метрів.
За структурою вода гідрокарбонатно-кальцієва, має середню жорсткість. Має низький рівень азоту і заліза, але між тим насичена киснем. Поблизу немає промислових підприємств, великих міст, тому вода в озері вважається чистою.

Довжина озера перевищує 9 кілометрів, а найбільша ширина становить 4,8 кілометра. Озеро Світязь на карті України займає таку ж площу, як і невелике містечко: 26,2 квадратних кілометрів.

Незважаючи на те, що озеро територіально відноситься до Шацького національного природного парку, існує реальна загроза його існуванню. Охорона не дозволяє мити машини у водоймі, випасати тут худобу, розводити багаття в прибережних лісах. Але зовсім поруч, на території Білорусі розробляється Хотиславський крейдяний кар’єр. Видобуток корисних копалин, на думку вчених, призводить до того, що щорічно в озері зменшується рівень води.

Назва озера

Більшість вчених сходяться в тому, що назва найглибшого озера України перекладається, як «Світлий». Це не дивно, адже вода настільки прозора, що навіть на глибинах можна побачити піщане дно. Проте вчені не можуть без суперечок. Люди науки не прийдуть до єдиної думки, з якої мови слід перекладати «Світязь». Одні вважають, що походження назви має балтійські коріння, інші, що скандинавські.

Чиста вода Світязя
Чиста вода Світязя

Берег і цивілізація

Береги водойми різні між собою. Є піщані пляжі, де розташовано більшість туристичних баз, санаторіїв, кемпінгів і дитячих таборів. Частина берегів озера Світязь впритул оточена лісами. Але більшість вкрита килимом з лікарських трав та інших рослин.

На березі водойми знаходиться невеличке село з однойменною назвою. Тут можна зняти житло в приватному секторі, якщо вам не по душі туристичні комплекси та бази. В селищі працюють кафе, магазини і міні-ринок.

Легенда озера

Існує ще одна легенда про озеро Світязь. Колись на цьому місці було пасовисько. Одного разу проходив тут старий, якого облаяли собаки. Старші діти спробували відігнати собак. А молодші розсміялися над старцем. Тоді підійшов старий до великого каменю і покликав дітей-пастушат. Підняв він камінь: з-під нього хлинула вода, що затопила все навколо. Малюки одразу потонули. А старших дітей старий, який був чаклуном, покликав за собою та наказав не озиратися. Але дитяча допитливість пересилила. І підлітки, хлопчик і дівчинка, обернулися. Відразу ж вони перетворилися в клен і липу. На цьому місці виник острів.

Чарівний закат на озері Світязь
Чарівний закат на озері Світязь

Розваги

Хоча більшість туристів сюди їдуть у пошуках тиші і єднання з природою, все ж індустрія розваг дійшла і до цих місць. Ні, тут немає аквапарків, гідроциклів або галасливих нічних клубів.

Але тут Ви зможете:

 • покататися на яхті (парусній);
 • взяти в оренду човен, катамаран і відвідати острів;
 • спробувати себе в якості дайвера, взявши напрокат обладнання;
 • відкрити для себе водні види спорту: кайтинг та віндсерфінг;
 • у навколишніх лісах назбирати грибів і ягід (ожина, чорниця, брусниця, журавлина);
 • пройтися екологічно чистими стежками, вдихаючи лісові аромати;
 • порибалити.

Рибалка та вугор

Якщо ви жадаєте активного відпочинку, то на озері Світязь можна зайнятися риболовлею. Незважаючи на те, що багато місцевих жителів не нехтують браконьєрством, риби в озері не стає менше. Ви можете спробувати зловити окуня, сома, щуку, коропа, червоноперку, білого амура, чехоня, судака, йоржа та інших представників тваринного світу озера.

Місцеві делікатеси на ринку
Місцеві делікатеси на ринку, фото: kordon.in.ua

Але місцеві кажуть, що якщо Ви не спробували вугра, то Ви не були на Шацьких озерах, зокрема на Світязі. Вугор також мешкає в Піщаному озері, що входить у групу з 24 Шацьких озер. Якщо Вам не вдалося підчепити на гачок вугра, не турбуйтеся: місцеві жителі продадуть Вам його у смаженому, в’яленому, копченому й охолодженому вигляді. Його можна скуштувати в ресторанах та кафе.Якщо ви не дока в рибній ловлі, завжди можна найняти інструктора. Цю послугу надають як бази відпочинку, що виросли на берегах Світязя, наче гриби після дощу, так і Шацький національний природний парк.

Цікаві факти

 1. Більшість цікавих фактів безпосередньо пов’язано з кришталево чистими водами озера. В складі міститься срібло. Після купання рани швидко гояться, а шкіра стає еластичною і м’якою. Дерматологи часто прописують відпочинок в цих прекрасних місцях своїм пацієнтам.
 2. За площею та глибиною водойма є найбільшою в Україні.
 3. У деяких джерелах можна знайти іншу інформацію про озеро Світязь і легенду про його появу. Чоловіки міста Світязь пішли на війну. Коли ворог підступив до поселення, жінки, старики і діти попросили сили небесні, щоб місто провалилося під землю разом з ворогами. Так на місці старовинного міста і з’явилося озеро. Однак у Білорусі теж є озеро Світязь. І в цій легенді мова йде саме про білоруське озеро. Це підтверджує поема Адама Міцкевича «Світязь», де мова йде саме про містечко біля Новогрудка, розташованого в Білорусі. Тому, плануючи відпочинок на Світязі, не виїжджайте за кордон.
 4. Через схожість назв, часто Адаму Міцкевичу приписують любов до українського озера Світязь, хоча оспівував він саме білоруське.
 5. До речі, один сайт оголосив конкурс. Необхідно знайти відповідь, чому вугор не переводиться у водоймі, якщо він нереститься в морях, зокрема в Саргасовому, де вода прогрівається до 19 градусів за Цельсієм. Вода Світязя глибше 9 метрів рідко прогрівається вище 9 градусів. Спробуйте знайти відповідь самостійно.
Озеро Світязь з висоти пташиного польоту
Озеро Світязь з висоти пташиного польоту, фото: svityaz.org.ua

Водойма практично не має різких вигинів або якихось пам’ятних рельєфів. Тому, якої форми вона кожен вирішує, виходячи з власної фантазії. Але всі: вчені, туристи, обивателі, любителі фольклору, білоруси й українці, єдині лише в одному: побувавши лише одного разу на озері Світязь, неодмінно захочеш повернутися туди знов.

Де знаходиться

При запиті «де знаходиться озеро Світязь», навігатор направить Вас до Шацьку. Далі шлях Вас може привести до однойменного селища або ж в один з готельних комплексів. Більшість знаходяться в улоговині Гірка й Гушеве.

Показати друзям