Чи могли ви колись уявити, що потрапите до Австро-Угорщини кінця 19 століття? В часи, коли у світі ще тільки зароджувалось автомобілебудівництво, практично всі пересувалися на каретах та кіньми, і було набагато більше куточків, де природа почувала себе повноправною власницею. Парк Шенборна — це земля надзвичайної краси, яку крок за кроком, клаптик за клаптиком відновили у 2013 році.Історична довідка

Відновлення парку Шенборна було присвячене 285 річниці передачі Закарпаття у володіння однієї з найбагатших на той час сімей Центральної Європи. 31.07.1728 року Карл VI презентував селище Карпати архієпископу Лотару Францу Шенборну, який, своєю чергою, доручив розпорядження землею своєму кузенові Фрідріху Карлу Шенборну. Після смерті останнього землі успадкувала віденська рідня, а саме Євген-Ервін Шенборн-Бухгайм, керманич Березького територіально-виробничого комплексу (домінії). Він підняв на новий рівень сільськогосподарську галузь, промисловість, ремісництво.

Сім’я Шенборнів доклала руку до реконструкції замку Паланок у МукачевіЗамок у місті Мукачево, один з найбільш цікавих об’єктів Закарпаття, заснувала декілька мануфактур, млинів, гуралень та пивоварень, заводів. У 1890 роках полювання було особливо шанованою справою, тож Ервін Фрідріх Карл Шенборн-Бухгайм, що представляв п’яте покоління династії, прийняв рішення звести в урочищі Берегвар ошатні хороми, щоб зустрічати аристократів з Європи.

Парк Шенборта
фото: voevodyno.com

Тоді був популярним неоромантичний стиль, що поєднує романську та готичну архітектуру — саме він характерний для палацу. Замок звели за нумерологічними, або навіть й астрономічними принципами. Чотири пори року символізують чотири вежі, 12 місяців — це 12 входів. Кількість кімнат разом із димарем — 52, що дорівнює кількості тижнів у році, вікон — 365, як днів, а також є одна обманка, що символізує 29 лютого. Шкода, що подальші перебудови, а саме перетворення замку на санаторій «Карпати» у 1946 році, нівелювали ці архітектурні прийоми й сьогодні неможливо точно сказати, наскільки це правда. Туризмознавці наполягають, що зашифрований календар — всього лише легенда, адже підтвердження тому складно знайти. Під час реконструкції були добудовані деякі димарі, додано перегородки у кімнатах, перероблена система опалення, зменшилась кількість вікон. Проте навіть без міфічної складової парк та замок 100% варті уваги, адже головне в ньому саме природа.

Парк Шенборна
фото: a.d-cd.net

Місця невимовної краси

Парк Шенборнів розмістився на 12 га. На вході вас зустрінуть солдати інсбрукського піхотного та дебреценського гусарського полку — біля в’їзної брами встановлено два відповідних макети, а також розвіваються прапори Австрії й Угорщини. Парком розкидано 22 дерев’яні лави, вони прикрашені гербами держав, у складі яких перебували землі Закарпаття. Тут є не лише багато рідкісних рослин, але й повно інших цікавинок.

Парк Шенборна
Один з вартових, фото: Yuriy Buriak
Парк Шенборна
Кельтський сад, фото: Олексій Клюєв

Одне з популярних місць — кельтський сад. Тут розташований календар друїдів у рунічному колі. Кожне дерево у ньому висаджено у відповідному місці та символізує певну астрономічну подію або ж проміжок часу. Тут кожен може знайти велетня, що відповідає його дню народження чи іншій даті.

Посеред невеличкого декоративного озера Тур є острівець, що повторює контури Австро-Угорщини. Він створений з 365 брил каміння, що символізують дні року. На випадок високосного року на березі свого часу чекає ще одна брила, яку доправляють на місце призначення. На острові росте сосна з Далмації, що висаджена на тому місці, де розташоване теперішнє Закарпаття.Праворуч від озера знаходиться джерело Святого Миколая, а також ключ, що був названий на честь Австрійської імператриці Єлизавети Баварської. Далі, якщо зайти в ліс та проминути гірський потік, ви знайдете джерело, що є присвятою імператору Францу Йосифу Габсбургу. Також у лісі є скульптура покровителя мисливців Св. Губерта, яка стає центром свята мисливців кожного вересня.

Старовинний кам’яний млин Святого Яна, що був відтворений у найменших подробицях, — це ідеальне місце для того, щоб насолодитися традиційними винами, зробленими з австрійських сортів винограду.

Парк Шенборна
Млин Святого Яна, фото: tourinform.org.ua

Цікаві факти

  • За нумерологічними й астрологічними принципами будувався не лише замок, а й створювався парк. У ньому є 7 ліхтарів, що символізують дні тижня, а також 12 невеличких мостів на честь зодіакального кола. За іншою версією мости — це 12 місяців.
  • Одне з найгарніших місць у парку — міст чотирьох Євангелістів. Створений у стилі бароко, він нагадує Карлів міст, що у Празі. Перила того, що у парку Шенборна, прикрашені скульптурами Марка, Матвія, Іоанна і Луки — найвідоміших євангелістів. На мості також є інші релігійні символи — це хрести, що ніби освячують воду. Вони уособлюють Старий та Новий Завіти.
  • Парк Шенборна — частина найбільшого в Україні оздоровчого курорту. Тут також проходило знімання найбільш відомих у Радянському Союзу фільмів: «17 миттєвостей весни», «Снігова королева», він був локацією для телешоу, багатьох українських серіалів.
  • В одній із кімнат замку є люстра у вигляді Мелюзини — це напівжінка/наполовину морський дракон, на якій, за легендами, був одружений засновник роду Лузіньяні, пращур Шенборнів-Бухгаймів.

Як дістатися

Парк Шенборна на 30 км віддалений від Ужгорода, розташований у селищі Тур’я Пасіка Перечинського району, що на Закарпатті. Щодня з міста сюди вирушають рейсові автобуси з проміжком від 30 хв/2 год. Квиток коштує 30–40 грн. Парк працює з 6:00 до 23:00.

Показати друзям