Підгорецький замок – це пам’ятка архітектури епохи Ренесансу, що поєднує розкіш палацу та бастіонні захисні споруди. Він овіяний легендами з самого початку свого існування, перевірити правдивість яких кожного року наважуються тисячі туристів. Зокрема, Підгірці відомі своїм привидом, Білою пані. Разом з Олеським та Золочевським замками творить так звану «Золоту підкову Львівщини». За свою красу та розкіш цей замковий комплекс отримав назву «Галицький Версаль», і не даремно – один тільки вигляд його фасаду захоплює подих.

Історія створення
Гетьман Станіслав Конецпольський почав будівництво замку у Підгірцях в 1635-1640 роках. Для цього він запросив військового інженера Гійома Ле Вассера де Боплана, який був відомий у Франції та далеко за її межами. Але на цьому місці існували і більш давні укріплення, перша згадка про які датується 1530 роком, та інформації про них збереглося дуже мало. Всі вони були знесені за наказом Станіслава Конєцпольського, який, будучи коронним гетьманом Речі Посполитої, придбав цю ділянку землі і вирішив звести тут істинно княжу резиденцію.
За задумкою Андреа дель Аква, архітектора, замок у Підгірцях мав стати будівлею типу «палац у фортеці» та поєднувати у собі функції вишуканої резиденції та оборонної споруди.

Замок має майже квадратну форму з бастіонами у формі п’ятикутника. Бічні павільйони прикрашають величні скульптури атлантів, які тримають на своїх плечах кулю та сонячну систему – символи Світу та Всесвіту. Значна увага приділялася також і захисту маєтку – з трьох сторін палац був оточений глибоким ровом, облицьованим каменем, було встановлено підйомний міст перед в’їзними воротами.

Та всі оборонні споруди не змогли захистити фортецю від козаків Богдана Хмельницького, які взяли її у 1651 році. Свідок подій, Станіслав Освєнцим писав:
«Я бачив Підгірці, гарний палац і фортеця… тепер місцями зруйновані і напсовані».
Відбудований своїм новим власником, Яном III Собєським, Підгорецький замок був знову захоплений, але вже татарами, у 1688 році. Турецько-татарські війська завдали замку значні руйнування і спустошення, хоча ця розкішна магнатська резиденція, на щастя, не була зруйнована остаточно.
У 1711 році замок у Підгірцях відвідав Петро I. Фортеця надихнула його на будівництво Петродворца у Санкт-Петербурзі, для якого він вивіз звідси декілька скульптур італійських майстрів. У 1728 році замок отримує нового власника – Вацлава Жевуського, який до 1779 року зібрав тут велику колекцію живопису та скульптури, розгорнув приватний театр та займався реконструкцією замку.
За часів його господарювання, тут завжди стояв почесний караул та гармати. Навколишня шляхта безперервно, цілими тижнями сиділа на бенкетах та брала участь у різних забавах, на які власник замку ніколи не шкодував часу та грошей. Біля замку побудували корчму, стіну якої прикрашав сонячний годинник. Її відвідували немало відомих людей, зокрема Оноре де Бальзак.

Князі Сангушко були останніми власниками замку у Підгірцях до першої половини XX сторіччя. За часів їх господарювання цю резиденцію було перетворено на музей. У 1939 році родина вимушена була емігрувати за кордон. Князь Сангушко встиг вивезти свою колекцію до Бразилії, де створив Фонд Сангушко, яким зараз керують його нащадки. Замку пощастило значно менше. За період радянської влади він був розграбований, частину скарбів знищила пожежа. Згодом тут взагалі розмістили санаторій для хворих на туберкульоз.
На території замку знімали кадри кінофільму «Д’Артаньян і три мушкетери». Підгорецький замок «був» Ратушею, саме в ньому знімалися сцени Бала міських старійшин, куди завітав безстрашний гасконець.

З 1997 р замок реставрується, створюється музей. Для відвідин доступний двір з криницею, тераса на бастіонах, виставка старих фотографій в казематах, а також підземелля замку з експозицією “Біла пані”, яка присвячена легенді про привида Підгорецького замку.

Як дістатися
Туристи можуть без проблем дістатись Підгорецького замку власним транспортом. Необхідно їхати по дорозі Київ-Львів. Приблизно за 15 кілометрів від міста Броди буде поворот на Золочів. Можна дістатися і громадським транспортом. З міста Броди відправляється автобус Броди-Золочів. Вам необхідно їхати до зупинки «Підгірці». Уже з зупинки ви побачите знаменитий замок. Також у самому Львові можна замовити автобусну екскурсію до замку.
Інформація
Веб-сайт: | http://lvivgallery.org.ua/ |
Адреса: | 80600 Львівська обл., Бродівський р-н, с. Підгірці, вул. Замкова, 1 |
Час роботи: | Вівторок – п’ятниця: 10:30 – 17:00 Субота та неділя: 10:00 – 17:00 |
Вартість квитків: | 60 грн 150 грн з екскурсією (інформація на 2020 рік) |