Жителі Львова знають, що його серце має форму прямокутника – це площа Ринок, яка є символом міста Лева та зовсім не схожа на площі інших міст.



Офіційна історія площі Ринок бере свій початок в 1381 році, коли була зафіксована  перша письмова згадка про ратушу. Починаючи з цього року, архітектурний ансамбль пережив не одну перебудову та реконструкцію.

Вечір на площі Ринок
Вечір на площі Ринок

Так, сучасна ратуша була зведена аж у 1826 році, а до цього часу вона була тричі зруйнована вщент внаслідок пожежі та помилок при будівництві. Нова будівля створена в стилі класицизму.  При вході стоять два кам’яних лева, які тримають щити із зображенням герба міста. Перед кожним, хто підніметься на оглядовий майданчик ратуші, відкриється площа Ринок та живописний Львів зі звивистими вуличками, вкритими бруківкою, що розгортаються, мов на долоні.

Панорама площі Ринок з оглядового майданчику ратуші
Панорама площі Ринок з оглядового майданчику ратуші

Дух середньовіччя

Опинившись на площі Ринок, немов потрапляєш у середньовічну Європу. В цьому немає нічого дивного, адже будівництво проводилося за головними принципами містобудування Німеччини 16-18 століття. Саме німецька назва «Ринг» пізніше через місцеву вимову була змінена на «площа Ринок». Також це можна пояснити призначенням – тут зосереджувалися всі торгові оборудки тих часів.

Площа Ринок в ансамблі з місцевою ратушею – головна архітектурна пам’ятка Львова. Багато років тому тут знаходились маєтки та апартаменти заможних містян,  центральний орган управління, торгівельні павільйони. Зовнішній вигляд споруд був остаточно сформований у 18 столітті, на який припадає період золотого розквіту Львова.

Площа Ринок
Осіння казка

Загалом ансамбль «площа Ринок» у Львові складається з 44 будинків, розміщених по периметру, та має в ширину 129 метрів і 142 метри в довжину.

Велична будівля з 65-метровою вежею – це ратуша площі Ринок. Вона представляє собою не лише центр прийняття важливих рішень та осередок місцевої влади, а й головне місце проведення святкових заходів – весіль, банкетів та фестивалів. Пережила львівська площа Ринок і менш радісні події – публічні суди та страти.

Навколо ратуші можна побачити чотири фонтани, прикрашені величними статуями грецьких богів: Нептуна, Адоніса, Амфітрити та Діани.

Площа Ринок
Ратуша та статуя Нептуна

Цікаві факти

  • Всі будівлі на площі Ринок мають фасади у три вікна – заможних городян, бажаючих жити тут, було багато, а місця на всіх не вистачало.
  • Тут ніколи не встановлювали таблички з номерами будинків. Кожний дім називали на честь його власника, або тварин, зображення яких використовували при оздобленні фасадів – «Під оленем», «Під левом» на інші.
  • Єдиний вид громадського транспорту, який сполучає львівську площу Ринок з найвіддаленішими куточками міста – прокладена тут в кінці 19 століття трамвайна колія.
  • Основою для двох з чотирьох фонтанів були старі колодязі, якими користувалися задовго до будівництва площі.
  • Перше назва головної Львівської пам’ятки архітектури – der Ring, що в перекладі з німецької означає «замкнуте кільце».
Трамвай на площі Ринок
Трамвай на площі Ринок

Площа Ринок у Львові – це візитна картка міста. Вона з’явилась завдяки поєднанню багатьох творчих та прогресивних ідей, які, незважаючи на своє різноманіття та різноплановість, створили унікальну та гармонічну комбінацію, що вражає своєю автентичністю та приваблює безліч туристів.

Показати друзям