Національний природний парк Подільські товтри в середині 90-х років минулого століття був створений Указом Президента України. Він розташований на території відразу трьох районів Хмельницької області: Камя’нець-Подільського, Городоцького та Чемеровецького. Унікальний парк Подільські товтри славен великою кількістю об’єктів історичної спадщини, червонокнижних тварин і рослин, цілющими джерелами та, звичайно, неповторним ландшафтом.

Неповторний рельєфМільйони років, коли над територією сучасної Європи вирували води океану, колонії мшанок (мікроскопічних істот), поліпів і водоростей сприяли утворенню рифів. Коли вода відступила, на суші залишилися пам’ятники підводного життя – товтри, які утворили химерні ландшафти.

Національний парк Подільські товтри
Національний парк Подільські товтри

Гряда простягається на 200 кілометрів від Львівської області до Молдови. Її вершини підносяться над околицями в середньому на 50-60 метрів. А хмельницькі товтри від Кам’янця-Подільського до Збруча досягають висоти в 100 метрів.

Подільські товтри
Оглядовий майданчик над прірвою

Флора і фауна

Тритон гребінчастій, підковоніс малий, пірникоза мала, вухата сова, боривітер звичайний, дятел великий – далеко не повний список мешканців заповідника, які охороняються міжнародною Бернською конвенцією. Унікальний мікроклімат, що сформувався завдяки ландшафту, сприяв збереженню лікарських реліктових рослин.

Як і заповідник Асканія-Нова, Подільські товтри стали рідною домівкою для майже 3000 видів рослин (60 червонокнижних) та понад 350 видів тварин (85 занесені в Червону книгу). Саме тому робота 15 державних заказників НПП покликана зберегти природу в первозданному вигляді. Адже багато мешканців – ендеміки, тобто водяться в ареалі, обмеженому кордонами заповідника.

Подільські товтри – національний парк, де знаходяться більше ніж 300 об’єктів, що представляють археологічну, історичну та архітектурну цінність.

Пірникоза мала
Пірникоза мала

Туризм і рекреація

Місцеві жителі здавен вважали, що джерела заповідника мають цілющі властивості. Цей факт підтверджений наукою. Мікроелементи кожного джерела задають воді особливий смак та цілющі властивості. Недарма у парку, де знаходиться та функціонує багато лікувально-профілактичних закладів, налагоджено виробництво мінеральних вод «Нафтуся», «Мінська», «Миргородська».У заповіднику передбачена велика кількість варіантів активного відпочинку. Милуватися красою природи та оглядати Подільські товтри можна пішки, на коні, велосипеді або автомобілі по спеціально розробленому маршруту. З кожним роком все популярнішим стає водний туризм. Сплавляючись за течією на плоті, катамарані, байдарці можна зачаруватися красотами берегів Дністра або ж спокійно відпочити на березі Дністровського водосховища в будиночку, в дебаркадері, на водній дачі. Парапланеризм, дельтапланеризм та польоти на повітряних кулях чекають тих, хто не боїться підкорити небо.

Подільські товтри
Неповторна краса природи

Цікаві факти

  1. Тільки в США (Великий Каньйон) і Великобританії (Йосеміт) є подібні за своєю геологічною структурою форми рельєфу.
  2. Парк Подільські товтри є найбільшим у Європі;
  3. Найвищий міст України для банджі-джампінгу знаходиться саме в Кам’янці-Подільському;
  4. Печера Атлантида є єдиною на Хмельниччині, що має 3 яруси.
Показати друзям