Відкрити незвідане і дізнатися де знаходяться витоки християнської віри, допоможе Національний природний парк Святі гори. Прихована від сторонніх очей, місцевість зберігає таємниці часів палеоліту й донині несе в собі особливий дух. Тут знайшли притулок ченці, які дбайливо зберігали та прославляли християнську віру довгі століття. Але мало хто знає, де знаходяться Святі гори і звідки пішла їх назва.



Панорама Свято-Успенської Святогірської лаври
Панорама Свято-Успенської Святогірської лаври, фото: wikipedia.org

Таємниці, збережені християнами

Навколо цього місця  існує чимало легенд, пов’язаних з віруючими. Однією з найцікавіших по праву є історія про святих ченців, які втекли від візантійської влади, що проголосила їх єретиками. Саме вони заснували на правому березі Сіверського Дінця Святогірський монастир, звідки християнство поширилось територією сучасної України. На початку обитель являла собою гірські печери та келії, де жили й молилося декілька ченців. Згодом кількість послідовників нової віри поступово збільшувалась.

Ще однією з легенд, що таїть Святогірська лавра, є поселення на цій території ченців, які залишили Києво-Печерську Лавру, зруйновану під час татаро-монгольської навали в 1240 році. Різанина в Києві була настільки жорстокою, що лише декілька монахів  з усієї братії вцілили й перенесли частину церковного скарбу на нове місце.

Деякі історики приписують заснування монастиря ченцям, які залишили святу гору Афон. Саме ці місця вони обрали для свого служіння Богові.

Монастир на крейдяних горах
Монастир на крейдяних горах, фото: segodnya.ua

Під час навали орд Тамерлана та Батия, Свято-Успенська Святогірська лавра набула статусу притулку віри. Сюди стікалися християни з усіх місць й молилися про позбавлення від гніта іновірців. Частими відвідувачами обителі були князі, які вірили у вищу силу цього місця. Вони зміцнили оплот віри й розмістили гарнізон у його стінах, озброєний гарматами. Московські правителі настільки шанували святе місце, що дарували монахам велику кількість родючих земель.

Важкі часи настали для Святогірського монастиря в 1787 році. Згідно з указом імператриці Катерини ІІ всі землі та території, що належали святій братії переходили під владу Григорія Потьомкіна. Обитель мала занепасти, але сила монастиря була настільки великою, що люди йшли в Святогірськ звідусіль: молилися і просили про зцілення.



Поступово в монастирі оселилися святі люди – послідовники ігумена Філарета. Святогірська лавра знайшла нове життя. Вона перетворилась в один з найбільших монастирів Імперської Росії. Революція 1917 року змінила хід історії. Святогірська лавра поступово збезлюдила. Насельників було вигнано, майно роздали народу. І тільки в 1992 році, після численних страждань перенесених монахами, монастир був відновлений.

Святі гори: Національний природний парк

На сьогоднішній час Лавра функціонує в повну силу. У Святогірськ стікаються сотні паломників і туристів. На власні очі споглядати святе місце, доторкнутися до мощів, помолитися за померлих і очистити душу можна саме тут. Сучасний монастир відрізняється від колишнього, хоча відновлено 2 скирти, працюють 5 дзвіниць, зібрано хор з монастирських братів.

Доля, що спіткала це святе місце неймовірна. Опис Святогорськой лаври постійно змінювався. На сьогодні вона поступово набуває свої остаточні риси. Історично-культурний заповідник являє собою неймовірну цінність. На його території зібрано велику кількість архітектурних пам’яток з часів палеоліту, виростають найдавніші рослини і живуть види ссавців і птахів, занесених до Червоної книги.

НПП Святі гори
НПП Святі гори

Цікаві факти

  • На території національного парку зростає крейдяний сосна, що збереглася ще з часів дольодовикового періоду. Це одні з найдавніших рослин на землі.
  • Святогірський монастир був вперше згаданий в Московських літописах на рубежі XVI століття.

Національний парк в Крейдяних горах є місцем, в якому душа і тіло набувають гармонії.

Показати друзям