Неподалік від села Тараканів і міста Дубно знаходиться Тараканівський форт, що колись був вершиною інженерної думки та знахідкою воєнної архітектури.Зараз зруйновані стіни арок, насипи цегли та таблички «Прохід заборонено» нагадують декорації апокаліптичного фільму. Але незважаючи на свій занедбаний вигляд, Тараканівський форт приваблюює минулою величчю та дивовижним переплетінням підземних тунелів, що використовувалися для воєнних навчань та оборони.

Залишки форпосту
Залишки форпосту

Воєнна історія

Тараканівський форт – прекрасний приклад того, як важливо стратегічно діяти у воєнні часи. Незгоди спіткали цю споруду одразу ж після її зведення: побудований 1890 році за наказом царя Олександра ІІІ, форпост з каменю та бетону повинен був стати на захист залізної дороги, що сполучала Львів та Київ. Однак, замість цього, розпочалися темні сторінки історії цього місця – йому судилося стати воєнним складом та в’язницею для полонених.

В 1900 році Російська імперія недооцінила потенціал споруди, і залишила її напризволяще. Після цього Тараканівський форт було окуповано німецькими, австрійськими та польськими військами. В 1915 році командування вирішило повернути цей форпост, і навколо нього відбулася запекла битва, в ході якої було зруйновано більшу частину укріплень та полягло більше 200 австрійських солдат, тіла яких поховано під насипами Тараканівського форту.

Звісно, після таких руйнувань він не підлягав використанню, і був знову покинутий – на цей раз назавжди.

Архівне фото, 1915 рік
Архівне фото, 1915 рік
Тараканівський форт восени
Тараканівський форт восени

Містичні факти

Це місце недарма вважається одним із найзагадковіших та найстрашніших в Україні. Жителі намагаються обходити цю місцину стороною – ходять чутки про те, що в Тараканівському форті водяться привиди та нечиста сила. Пояснити таке явище просто – в воєнні часи тут загинуло безліч солдат, душі яких (згідно місцевим повір’ям) досі не можуть знайти спокій.Тараканівський форт, навіть через роки, не зміг відійти від свого темного минулого, що покрите загадковими історіями та повір’ями:

  • На території форту до нашого часу збереглися діючі пастки, опинившись в якій, людина потрапляє в підземні ями. Саме тому пересуватися по цій території варто з обережністю.
  •  Стіни Тараканівського форту розписані тими, хто в різний час відвідував це місце. Одним з таких є напис “1905” – експерти стверджують, що він справжній.
  • Вважається, що в підземеллях німці проводили військові експерименти, в ході яких безслідно зникали люди.
  • Нерідко можна зустріти мертвих тварин в покинутих арках споруди.
  • Жителі Дубно стверджують, що в глибокому колодязі Тараканівського форту загинула не одна людина.
  • Дослідники невідомого прибувають сюди, щоб знайти загадкову кімнату, в якій є генератор часу.
Напис на стіні - 1905 год
Напис на стіні – “1905 год”

Вірити чи ні в історії, що розповідає Тараканівський форт, та його загадки – справа кожного. Однак, важко заперечити, що Тараканівський форт оточений атмосферою містики, яку відчуває кожен, хто сюди потрапляє.

Підземелля Тараканівського форту
Підземелля Тараканівського форту
Показати друзям