Можна з упевненістю сказати, що церква Ольги і Єлизавети у Львові є обличчям міста. Саме з цього святого місця починається подорож всіх гостей, які прибувають залізничним транспортом. Чарівний архітектурний ансамбль справляє перше яскраве враження та дозволяє зберегти його до самого кінця подорожі.
Костел Святої Ельжбети (інша назва церкви) – це у першу чергу нескінченне сплетіння арок, найвищі шпилі, спрямовані до неба, барельєфна обробка, неймовірні скульптури і величне внутрішнє оздоблення. Потрапляючи в цей собор, відчуваєш, як невідома сила відносить тебе в інший піднесений світ.

З чого все починалося
Церква Святих Ольги і Єлизавети має дуже романтичну історію своєї появи. Все почалося з неймовірної любові Імператора Австро-Угорщини Франца-Йосифа та його дружини Єлизавети. Незважаючи на те, що їхнє подружнє життя не могло претендувати на звання найщасливішого, імператор все ж неймовірно кохав свою дружину. Тому після загибелі Єлизавети в 1898 році від рук терориста, монарх вирішив звести церкву в її честь. За результатами конкурсу, проведеного серед кращих архітекторів сучасності, переможцем було визнано проект собору Теодора Талевського.
Перший камінь у фундамент костелу святої Ельжбети заклав сам Франц-Йосиф в 1903 році. Частину грошей на будівництво церкви виділив імператор, але основний вклад зробили залізничники. Саме тому церква Ольги і Єлизавети у Львові розташована на привокзальній площі. Будівництво тривало довгих вісім років.

Фасад храму Ольги і Єлизавети прикрашає велична скульптура Ісуса Христа. Над нею тривалий час працював талановитий скульптор Петро Війтович. Він додав виразу обличчя Сина Божого неймовірне натхнення, яке притягує погляди захоплених прихожан. «Розп’яття з Пристоячими» стало справжнім шедевром в ансамблі витворів мистецтва. Довершенням всього розмаїття стала робота Казимира Сухольского над внутрішнім оздобленням.
Собор і безчинства війн
Церква святих Ольги і Єлизавети перенесла чимало важких часів. Розкішні дзвони собору були конфісковані на самому початку Першої світової війни урядом Австро-Угорщини. Під час польсько-українського протистояння у 1918-1919 роках костел не раз підпадав під обстріли української армії. Оригінальні вітражі були зруйновані повністю.
Початок Другої світової війни приніс величезні руйнування. У 1939 році одна з перших авіаційних бомб розірвалася в безпосередній близькості до костелу. Великих ушкоджень зазнали стіни. Деякі шпилі обвалилися. За час війни церкву Ольги і Єлизавети було майже зруйновано, тому в 1946 році було прийнято рішення її закрити. На деякий час релігійний заклад перетворили в складське приміщення.

Нове життя
З 1991 року, церква Ольги і Єлизавети у Львові переживає дивовижні часи. Після передачі будівлі до рук греко-католицької єпархії почалася активна реконструкція будівлі. Понад десять років йшли постійні роботи з відновлення інтер’єру та екстер’єру. Перші богослужіння проходили майже у пітьмі, освітлені лише парафіновими свічками.
На сьогоднішній день розклад богослужінь у храмі складається відповідно до церковних канонів. Щодня костел працює з 8.00 ранку до 19.00 вечора. Кожен бажаючий може насолодитися красою цієї величної будівлі.

Цікаві факти
- Костел зведений таким чином, щоб при в’їзді до Львова він поставав погляду гостей, повністю закриваючи собою собор Святого Юра.
- Одна з каплиць названа на честь Святого Губерта, що є заступником залізничників.
- У 1926 році в соборі встановили найбільший орган, створений на той момент на території Польщі. Його виготовили імениті брати Вацлав і Домінік Бернадські.
Церква Ольги і Єлизавети у Львові заслуговує особливої уваги. Вона має не тільки багату історію, але й дарує надію на світле майбутнє всім своїм відвідувачам.