Гордо та велично височить Замок Паланок над містом Мукачеве. Це місце протягом кількох сотень років приховує в своїх стінах численні таємниці й зберігає легенди. Фортеця пережила багато облог і служила форпостом волі тривалий час.
Зараз Замок Паланок є місцем паломництва туристів, які прагнуть ближче познайомитися з героїчною історією українського народу.
Історія
Перша згадка про цю фортецю датується XI століттям. На той час Паланок вже існував і свою назву отримав завдяки огорожі з кілків. За фортечною стіною тисячі мешканців довколишніх сіл мали змогу сховатися під час облоги або набігу.
Після передачі Подільського князівства королю Сигизмунду, Замок Паланок переходить у володіння Федора Коріатовича. З 1396 року він вів активні будівельні роботи, усюди зміцнюючи оборонні споруди. Під його керівництвом був збудований Верхній замок, що став резиденцією Коріатовичей в Закарпатті. Поступово територія, віддана під його володіння, розширювалася.
У XVI столітті була побудована Середня тераса, а навколо виритий рів, що наповнюється водою з річки Латориця. За часів Юрія Ракоці замок став своєрідним пунктом контролю, через який проходили всі торгівельні шляхи зі Східної Європи. Враховуючи суттєве значення фортеці, було прийнято рішення: зміцнити замок Нижньою терасою та обнести високим частоколом.
Найбільш тривала облога випала на долю Замку Паланок у 1685 році. Ілона Зріні, яку історики вважають натхненницею національно-визвольного руху Хорватії, три роки утримувала облогу. Чисельність австрійських військ була вдвічі більше ніж захисників. Тільки після того, як продовольчі запаси були повністю вичерпані, Ілона підписала капітуляцію.
Через п’ятнадцять років визвольний рух очолив син княгині Ференц Ракоці. Замок Паланок в Мукачеве набув статусу осередку віри й свободи, незламної боротьби за ідею. Закарпатський визвольний рух зазнав поразки. В помсту за зухвалість і волелюбність жителів австрійським урядом у стінах фортеці було відкрито камери для політичних в’язнів.
Легенда
Чимало легенд пов’язано із неповторним замком. Однією з найбільш популярних, є історія про колодязі Замку Паланок. Федір Коріатович тривалий час займався зміцненням фортеці. Вирішивши, що єдиним прорахунком була відсутність води в замкових стінах, вельможа наказав вирити колодязь.
Глибина поступово наближалася до ста метрів, а води все не було. Глибше прорубувати колодязь не було сенсу. Розсердившись, Коріатович вигукнув: «Віддам душу дияволу, якщо в цьому колодязі з’явиться вода». Невеликий темний силует, що з’явився відразу, сказав, що за п’ять мішків золота виконає прохання. Федір Коріатович погодився. Зі сходом сонця колодязь був сповнений кришталево чистою водою. Тільки платити за рахунками було нічим.
Не бажаючи віддавати душу дияволу та при цьому мати воду, вельможа пішов на хитрість. За його наказом пошили п’ять невеликих суконних мішечків і поклали в них по одній монеті. Чорт розсердився і стрибнув у колодязь. З тих пір Мукачівський Замок Паланок стоїть без води.

Сьогоднішні дні
Сучасний стан замку майже ідеальний. До нього веде першокласна вимощена дорога, якою можна дістатися в саме серце фортеці. Тут відкрито історичні експозиції, присвячені різним власникам замку. Підземелля і коридори найвідомішого замку Закарпатської області досі зберегли дух старовини, немов намагаються розповісти мандрівнику неймовірну кількість історій.
Цікаві факти
Мукачівський Замок Паланок вподобаний туристами, як один з найбільш цікавих об’єктів старовини. Багато легенд й таємничих історій, пов’язаних з фортецею, привертають все більше допитливих людей.
- Вважається, що гора, на якій стоїть замок, зведена вручну тисячами людей. Ця робота приносила їм нестерпні муки. Від цього і пішла назва міста Мукачеве.
- Тривалий час Замком Паланок володів Жигмонд Баторі, який є близьким родичем «кривавої леді» Баторі.