Одною з найвідоміших пам’яток Острова Хортиця є старий Запорізький дуб. За однією з легенд, саме під ним запорозькі козаки під керівництвом Івана Сірка писали листа турецькому султанові.

Експерти стверджують, що Козацький дуб на острові Хортиця має вік більше 700 років. Дерево вражає своїми розмірами. Висотою понад 36 метрів, воно має крону діаметром 43 метри та стовбур шириною більше шести метрів.

Запорізький дуб - символ козацької слави
Запорізький дуб – символ козацької слави

Свою химерну форму дуб на Хортиці отримав ще на початку свого існування, бо, приблизно в XIII ст, його було позбавлено верхівки. Через це гілки почали рости в різні боки, роблячи дерево схожим на шар.

Наприкінці XX ст, через підвищення рівня грунтових вод, Запорізький дуб почав сохнути та поступово вмирати. На сьогоднішній день дерево нагадує важко хвору людину – живою залишилася лише одна гілка, з усіх боків його підтримують металеві розпорки. Ведуться активні роботи зі збереження дерева.

Козацький дуб на острові Хортиця
Козацький дуб на острові Хортиця

Цікаві факти

  • Козацький дуб на Хортиці тривалий час мав власного доглядача. Ним був Никифор Дейкун, який присвятив своє життя догляду за ним та прикладав зусиль для того, щоб зробити дерево відомим на весь світ.
  • Існує легенда, що під час Другої світової війни Адольф Гітлер наказав перевезти Запорізький дуб до Рейху та поставити у Берліні як згадку про перемогу над слов’янами.
  • Сивол Хортиці має «дітей» у різних куточках світу – туристи завжди намагалися взяти із собою жолудь славетного дерева.
700 річний Запорізький дуб
700 річний Запорізький дуб в розквіті сил (старе фото)
Запорізький дуб
Щоб охопити стовбур Запорізького дуба, потрібно більше шести дорослих людей
Показати друзям