Біосферний заповідник Асканія Нова – це унікальний куточок степу, якого досі не торкалась рука людини. Це не лише одне з семи чудес України, але і найстаріша степова цілина у світі.

Повна ізоляція від сільськогосподарської, промислової та будівельної діяльності посприяла збереженню первозданної природи,  що залишається такою ж, як і сотні років тому.Від Запоріжжя до Сивашу простягається рівна степова гладь, де не зустрічається жодного деревця, тому парк Асканія Нова з її розмаїттям флори та фауни вражає своїм багатством та нагадує райський куточок.

Недоторканий степ заповідника Асканія Нова
Недоторканий степ заповідника Асканія Нова

Історія

Найбільший заповідник України Асканія Нова був заснований на території сучасної Херсонщини німецьким поміщиком Фрідріхом Фальц-Фейном в 1898 році. Це був перший в історії випадок, коли власник угідь виділив окрему частину своїх земель, звільнивши їх від господарського використання.

Фрідріх Фальц-Фейн, засновник Асканії Нова
Фрідріх Фальц-Фейн, засновник Асканії Нова

Під майбутній найбільший в Європі заповідник площею 11056 гектарів було виділено три унікальні природні масиви. На цій території вільно жили та пересувалися рідкісні тварини та птахи, що в ті часи для багатьох були відкриттям.

Чутки про цей неймовірний куточок розлетілися по всій Європі, і зоопарк Асканія Нова почали відвідувати вельможні іноземні гості. Так, на початку 20 століття сюди прибув російський імператор Микола ІІ, що був неймовірно вражений флорою та фауною заповідника. Через кілька років він ділився своїми враженнями з матір’ю у листі про свій візит: «Це було щось неймовірне. Немов картина з Біблії, на якій зображені звірі, що спустились на недоторкану землю з ковчега Ноя».

Фрідріх Фальц-Фейн доклав неймовірних зусиль, щоб створити максимально зручні умови для жителів та працівників заповідника – туди була проведена система водопостачання, освітлення та велика бібліотека.

Заповідник сьогодні

Гармонія, ось що першим приходить на думку, коли перед очима відкривається Асканія Нова: тварини та птахи з Азії, Європи, Африки та Америки знайшли тут свій дім, надійно схований від руйнівного впливу сучасного світу.

Заповідник України Асканія Нова справедливо отримав неофіційну назву «рукотворний оазис», оскільки існування та розвиток дендрологічного парку посеред степу можливо лише завдяки спеціальній системі штучного зрошення артезіанськими водами, якими багаті ці землі.

Асканія Нова – заповідник, що вражає не лише своїми масштабами та кількістю представників тваринного світу, а й тим, що всі його мешканці неймовірним чином уживаються разом та співіснують в повній гармонії один з одним.

Рай для водоплавних птахів
Рай для водоплавних птахів

Тваринний світ

Тварини в Асканії Нова представляють великий науковий та господарський інтерес. Багато видів уже винищені у всьому світі, тому заповідник Асканія Нова нерідко відправляє своїх мешканців у зоопарки планети для збереження видів та їх розмноження.

У 1890 році була виділена частина степу для рідкісних птахів з усього світу. Спеціально для них були штучно створені озера та болота. За систему водопостачання Фрідріх навіть отримав золоту медаль на виставці в Парижі.

Виведені в цих умовах птахи вільно переміщуються по території заповідника та мають змогу покидати його межі для поповнення природних популяцій.

Зграя птахів над степом
Зграя птахів над степом

На пагорби заповідника нерідко прилітають степові орли, які занесені до Червоної книги. Багато видів птахів злітаються сюди цілими зграями. В цей час у небі можна зустріти ключі більше 200 видів пернатих.

В степовій частині гніздяться перепілки, жайворонки, куріпки та ін. Також зустрічаються орлан-білохвіст та шуліка.  Біля розливів зупиняються перелітні качки, гуси, чайки та чаплі.Зоологи та ветеринари Асканії Нова дбайливо доглядають за птахами: прикормлюють маленьких пташенят та оберігають гнізда.

У зоопарку добре розмножуються найбільші птахи світу – африканські страуси висотою біля двох метрів. Також тут живуть їх «менші брати» – південноамериканські та австралійські нанду.

Зебри в степах Херсонщини
Зебри в степах Херсонщини

Асканія Нова – заповідник, в якому збереглися до  наших часів неймовірні істоти:

 • Американські бізони – єдине стадо в Європі. В Асканії Нова вони живуть під відкритим небом та легко переносять зиму.
 • Популяція чорних кафрійських буйволів збільшується кожного року.
 • Зебри – не дивлячись на те, що ці тварини живуть лише в тропіках, український степ став для них справжньою домівкою. Тут навіть були виведені гібриди зі свійським конем – зеброїди.
 • Африканські ватусі – великі дивовижні тварини, що активно використовуються вченими заповідника для створення нових видів.
 • Плямистий олень та лані  – розводяться в природніх умовах біосферного заповідника Асканія Нова, щоб поповнювати популяцію в зоопарках по всій Європі.
 • Степовий олень – виведений вченими гібрид благородних оленів.
Африканські ватусі заповіднику Асканія Нова
Африканські ватусі заповіднику Асканія Нова

Тваринний світ представлений також муфлонами, косулями, кіньми, лисицями, зайцями. Всього нараховується більше 28 видів ссавців, біля 2000 видів безхребетних та 270 найменувань птахів, з яких 20 постійно гніздяться на території заповідника.

Цікаві факти

 • У всіх зоопарках та заповідниках України є тварини, які були завезені для розмноження з Асканії Нова.
 • Природоохоронна структура, що була створена в далекому 1898 році на сотню років випередила свій час – лише 1972 році ЮНЕСКО опублікувала еталон біосферного заповідника, якому Асканія Нова повністю відповідає.
 • Поштовхом до розведення тварин Фрідріхом став подарунок від батька. Той презентував сину вольєри в 1874 році за успіхи в навчанні.
 • Першими тваринами у заповіднику були домашня коза та кілька зябликів.
 • У небі над степом проходить шлях міграції птахів, яким пролітає близько сотні різних видів.
 • Історики стверджують, Микола І продав ці землі майже задарма – 1 га степу обійшовся Фальц-Фейну у вісім копійок.
 • Асканія Нова – перший заповідник, що розпочав розведення коней Пржевальського.
Стадо бізонів
Стадо бізонів
Ось така мила лама мешкає в Асканії Нова
Ось така мила лама мешкає в Асканії Нова
Показати друзям